Wiemy, jakie prezenty Polacy znajdą w tym roku pod choinką. I wcale nie będą to książki

Redakcja 25.11.2016
Jakie prezenty na Boże Narodzenie?
Fotografia: East News

Tegoroczne zestawienie najczęściej kupowanych i spodziewanych prezentów może być dużym zaskoczeniem. 

W tym roku Polacy zapomną o chłodnej kalkulacji i poddadzą się przedświątecznemu zakupowemu szaleństwu. Jak deklarują, na wydatki związane ze świętami Bożego Narodzenia, a więc na jedzenie, dekoracje i prezenty, wydadzą o 5 procent więcej niż przed rokiem, czyli średnio 1121 złotych. Tak wynika z badania Zakupy Świąteczne 2016 przeprowadzonego przez Deloitte. 

Wiemy też, jakie prezenty najczęściej znajdą Polacy pod choinką. Okazuje się, że najbardziej spodziewanym prezentem są w tym roku kosmetyki i perfumy. To widoczna zmiana na pozycji lidera - od lat na pierwszym miejscu znajdowały się książki. W tym roku spadły jednak aż na trzecie miejsce. Na drugiej pozycji uplasowały się słodycze. 

Nowością w zestawieniu dziesięciu najpopularniejszych upominków w Polsce jest odzież sportowa, która zanotowała awans aż o jedenaście miejsc, co może być spowodowane rosnącą aktywnością fizyczną Polaków. Na czwartą pozycję awansowały pieniądze, wskazywane w poprzednich latach jako bardzo pożądane prezenty - powiedział Mariusz Chmurzyński, Dyrektor w Dziale Konsultingu Deloitte.

Podobne zawirowania nie dotyczą jednak najmłodszych. Dla dzieci, jak w ubiegłych latach, Polacy wybiorą klocki i inne zabawki konstrukcyjne, książki, jak również zabawki pomagające rozwijać kreatywność. 

Na ostatnią chwilę

W tym roku jedna czwarta badanych Polaków deklaruje, że zakupy świąteczne zrobi jeszcze w listopadzie. Jednak aż 40 procent z nas po prezenty wybierze się pomiędzy 1 a 15 grudnia - to w ciągu tych dwóch tygodni możemy spodziewać się największych tłumów w galeriach handlowych. Jak co roku są jednak i tacy, którzy z zakupami czekają na ostatnią chwilą. Jest ich aż 33 procent i co ciekawe, to więcej niż przed rokiem. 

Coraz chętniej też kupujemy upominki przez Internet. Aż 37 procent budżetu przeznaczonego na prezenty, zostawimy właśnie w sklepach internetowych. Decydujemy się na nie wtedy, gdy danego produktu nie możemy znaleźć w tradycyjnym sklepie. Zakupy online cenimy za dowolność pory, w której możemy je zrobić, jak również możliwość dostarczenia prezentu prosto do domu.

Jak wynika z badań, Polska jest jedynym europejskich krajem spośród dziewięciu badanych, w którym wydatki na zakupy będą wyższe niż przed rokiem zarówno w sklepach tradycyjnych, jak i tych online. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów