Wiara ma jednak znaczenie. Te dzieci są bardziej egoistyczne i skore do wymierzania kar

Redakcja 08.11.2016
Suri Criuse robi krzywą minę
Fotografia: ONS

To do tej pory jedyne takie badania. Ich wyniki z pewnością wzbudzą sporo kontrowersji. 

Mogłoby się wydawać, że dzieci wychowywane w religijnych rodzinach starają się żyć według wartości i zasad rodziców. Powinny być wzorem dla swoich rówieśników, zawsze gotowe do pomocy, wręcz zarażać dobrem. Jednak jak zbadali naukowcy - niekoniecznie tak jest.

Pracownicy siedmiu uniwersytetów z całego świata przebadali pod koniec 2015 roku dzieci z rodzin chrześcijańskich, muzułmańskich i ateistycznychpod kątem wpływu religii na ich moralność. Wyniki będą zaskakujące dla wielu osób. Okazuje się, że wiara ma negatywny wpływ na dziecięcy altruizm. Według naukowców dzieci wychowywane w religijnych domach częściej są niemiłe i bardziej skore do karania niż dzieci wychowywane bez religii.

Nie dzielimy się i żądamy kary 

Raport pod tytułem "Negatywny związek pomiędzy religijnością a dziecięcym altruizmem na świecie" został opublikowany w piśmie "Current Biology". W badaniach wzięło prawie 1200 dzieci w wieku od 5-12 lat ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Chin, Jordanii, Turcji i z RPA. 24 procent badanych wychowuje się w domach chrześcijańskich, 43 procent w muzułmańskich, a 27,6 procent w domach, w których nie praktykuje się żadnej religii. Zbadano też dzieci żydowskie, buddyjskie, Hindu i dzieci agnostyków, jednak było ich bardzo niewiele, dlatego nie uwzględniono ich w statystykach

Naukowcy poprosili dzieci o wybranie naklejek. Następnie powiedziano im, że okazało się, że samoprzylepnych obrazków nie wystarczy dla wszystkich dzieci w szkole. Wszystko po to, aby sprawdzić, czy wyjdą z inicjatywą podzielenia się. Badanym pokazano również film, na którym dziecko zachowuje się agresywnie w stosunku do rówieśnika, a następnie zapytano ich o wrażenia. Statystyki pokazały, że dzieci pochodzące z domów wierzących wykazały się mniejszym altruizmem. Co ciekawe, starsze dzieci, a więc takie, które są bardziej świadome swojej wiary, zachowywały się bardziej nieuprzejmy sposób niż ich niereligijni rówieśnicy.

Dzieci wychowywane w wierze były bardziej skore do wystawiania negatywnych opinii na temat innych. Muzułmanie agresywne zachowanie przedstawione w filmie ocenili jako bardziej niedopuszczalne niż chrześcijanie, podczas gdy dzieci niereligijne nie oceniały surowo konfliktu, który zaobserwowały na przedstawionym filmie. Badani identyfikowani z islamem żądali surowszej kary dla agresywnych bohaterów filmu niż chrześcijanie i niewierzący.

Co ciekawe, w raporcie opublikowanym w magazynie "Current Biology" można przeczytać, że rodzice dzieci religijnych twierdzą, że ich potomkowie są bardziej empatyczni i wrażliwi w porównaniu z innymi dziećmi. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów