Wiadomo już, dlaczego Facebook uzależnia. To banalnie proste

Redakcja 14.12.2016
Facebook
Fotografia: Pexels

Dla wielu internautów sprawdzenie aktualności w serwisie jest już niemal nawykiem. 

Facebook, jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych wart jest dziś około 350 miliardów dolarów. Tę zawrotną sumę zawdzięcza przede wszystkim swoim użytkownikom, których wciąż przybywa.  

Życie bez Facebooka trudno sobie wyobrazić. Oczywiście, są osoby, które przed utworzeniem profilu wciąż się wzbraniają i przekonują, że konto na portalu społecznościowym szczęścia nie daje. I pewnie mają rację. Jednak, dla wielu dzień bez sprawdzenia Facebooka jest dniem straconym. I nie, wcale nie trzeba dodawać postów i publikować zdjęć. Wystarczy sprawdzić "wall", a więc dowiedzieć się, co słychać u wirtualnych znajomych. 

Facebook niesie ze sobą także wiele zagrożeń, o których już od kilku lat mówią naukowcy. Przede wszystkim łatwo się od niego uzależnić. Problem ten dotyczy głównie młodych ludzi, którzy na Facebooku spędzają kilka godzin dziennie. Presja zalogowania się i sprawdzenia pojawiających się informacji jest tak silna, że internauci często zapominają o innych aspektach życia. Do serwisu stworzonego przez Marka Zuckerberga większość jego użytkowników loguje się każdego dnia. Wcale nie jeden raz dziennie, a raczej wielokrotnie. To już niemal nawyk. To właśnie sprawia, że szybko się od niego uzależniamy, nie zdając sobie z tego nawet sprawy. 

Facebook dąży do tego, by jak najwięcej osób traktowało serwis jako lek na nudę. Z psychologicznego punktu widzenia nuda jest bolesna. Za każdym razem, gdy się nudzimy, gdy mamy kilka wolnych minut, szukamy czegoś, co zabija czas. A Facebook jest zawsze pod ręką. Poczucie znudzenia to impuls z wewnątrz, a impuls z zewnątrz, który sprawia, że sięgamy po Facebooka, to powiadomienia. Za każdym razem, gdy ktoś coś polubi, poda dalej czy skomentuje, dostajemy powiadomienie i widzimy tę małą ikonkę w rogu ekranu, która mówi: sprawdź Facebooka - powiedział Nir Eyal w rozmowie z Businessinsider.com.pl. 

Liczy się like

Nir Eyal to przedsiębiorca i autor książki "Skuszeni. Jak tworzyć produktu kształtujące nawyki konsumenckie", w której opisuje procesy psychologiczne, które występują, gdy wokół jakiegoś produktu budujemy nawyk. Eyal w rozmowie z "Business Insider" przekonuje, że po pewnym czasie wcale nie potrzebujemy powiadomień z Facebooka, żeby sprawdzić co dzieje się u naszych wirtualnych znajomych. Co ciekawe, sami nakręcamy tę machinę - publikując zdjęcia i dodając posty. Ponieważ zazwyczaj każda nasza aktywność jest w jakiś sposób odbierana przez znajomych, co chwilę sprawdzamy, kto skomentował lub "polubił" nasz post. To silniejsze od nas.  

Przeglądając Facebooka każdego dnia tracimy tak wiele cennego czasu. Czy da się z uzależnienia wyleczyć? Tak. Nie będzie to jednak ani łatwe ani przyjemne. A jeśli wciąż twierdzisz, że ten problem cię nie dotyczy - zastanów się, ile razy dziennie korzystasz z tego komputerowego wirusa infekującego nasze umysły. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów