Wiadomo, dlaczego kupujemy rzeczy, które niekoniecznie nam się podobają. Winne jest jedno uczucie

Redakcja 10.03.2017
Kobieta na zakupach
Fotografia: East News

To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy winą za rozrzutność obarczali wyłącznie siebie. 

Naukowcy przekonują, że uczucie zazdrości może wpływać na nasze zakupy. Pod jego wpływem wydajemy więcej pieniędzy na rzeczy, które niekoniecznie nam się podobają. 

Badacze z Nanyang Technological University w Singapurze pod przewodnictwem Xun Huang zbadali, jak zazdrość wpływa na to, ile pieniędzy wydajemy podczas zakupów i co decydujemy się kupić. Okazuje się, że aby wpaść w zakupowy szał wystarczy drobne ukłucie zazdrości. Dzieje się tak, gdy czujemy, że na przykład nasz partner zaczyna interesować się inną osobą. Wówczas chcąc zwrócić jego uwagę, decydujemy się na zakup nowych, często ekstrawaganckich rzeczy. 

Wierzymy, że podobny mechanizm nie ogranicza się tylko do zazdrości w związkach uczuciowych. Dzieci potrafią być przecież zazdrosne o relacje rodzeństwa z rodzicami, a pracownicy mogą z zazdrością patrzeć na bliskie związki kolegów z przełożonymi - powiedziała profesor Xun Huang, a jej wypowiedź przytacza Sciencedaily.com. 

Chcąc zwrócić uwagę bliskiej osoby nie tylko kupujemy więcej, ale również wybieramy te rzeczy, których w normalnej sytuacji nigdy byśmy nie kupili. Wśród nich najbardziej ekstrawaganckie i krzykliwe ubrania i dodatki. Ba! Często kupujemy te rzeczy, które tak naprawdę w ogóle nam się nie podobają.

Bez wstydu 

Co ciekawe, gdy odczuwamy zazdrość, jesteśmy w stanie zaryzykować w towarzystwie i ubrać się w sposób, który może nas narazić na pełne krytyki spojrzenia innych osób, byle tylko zwrócić na siebie uwagę. Okazuje się, że podobny mechanizm działa także w przypadku zazdrości, którą odczuwamy, gdy obserwujemy bliskie relacje kolegi z pracy z przełożonym. 

Co szczególnie zaskoczyło naukowców to fakt, jak duże ryzyko byli w stanie podjąć badani, by tylko zwrócić na siebie uwagę. Jak podaje Sciencedaily.com, poproszeni zostali o wybór pary przeciwsłonecznych okularów na imprezę w gronie przyjaciół i formalne firmowe przyjęcie. Osoby, którym towarzyszyło uczucie zazdrości były gotowe na ryzykowny wybór nawet jeśli na przyjęciu mogły spotkać się z krytycznymi uwagami kolegów z pracy. 

Oczywiście, badanie zostało przeprowadzone z myślą o branży reklamowej, ale jego wyniki uchylają również rąbka tajemnicy o nas samych. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów