Wiadomo, czemu służą czarne kropki umieszczane na szybach w autobusach. Pełnią ważną funkcję

Redakcja 27.04.2017
Autobus
Fotografia: East News

To rozwiązanie stosowane jest w motoryzacji już od wielu lat. 

Bardzo często okna w autobusach i w niektórych samochodach zakończone są charakterystyczną czarną obwódką i licznymi, małymi kropkami w tym samym kolorze. Okazuje się, że nie jest to wyłącznie zabieg estetyczny. 

Ci, którzy kiedykolwiek jadąc autobusem lub samochodem zastanawiali się, jakie zastosowanie mają umieszczone na szybie czarne kropki, już dłużej nie muszą zaprzątać sobie tym głowy. Okazuje się, że nie jest to wcale ozdobnik, a przynajmniej nie tylko. 

Czarna taśma na szybie autobusów pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale przede wszystkim ochronną. Jak czytamy na Gazeta.pl, w procesie produkcji na okna, które mają zostać wstawione do autobusów, umieszczana jest wspomniana wcześniej czarna ramka z licznymi kropkami. Następnie jest wypiekana razem z szybą w specjalnym piecu. 

Dzięki niej powierzchnia szyby ma większą przyczepność, a szyba i klej, którym mocuje się okna, są chronione przed przegrzaniem. Z kolei portal Jalopnik.com podaje, że czarna ramka zasłania po prostu ślady kleju, które mogłyby być widoczne. Natomiast wzór z kropkami pojawił się na szybach prawdopodobnie ze względów estetycznych. 

Często też można zauważyć, że na niektórych szybach, a zwłaszcza przedniej w autobusie, jest więcej czarnych kropek. Ich zadaniem jest blokowanie zbyt dużego przepływu światła i w ten sposób chronienie oczu kierowców. 

Czarne kropki pełnią ważną funkcję
Fotografia: www.youtube.com

Czarne kropki pełnią ważną funkcję 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów