Wegetariańska kanapka w McDonald’s. Brzmi jak paradoks, ale to prawda

Redakcja 31.08.2016
Wegetariański burger w McDonald's
Fotografia: YouTube.com

McDonald's kojarzy się przede wszystkim z zapachem smażonego mięsa. Każdy kto dba o zdrowie i myśli o etyce, omija tę restaurację szerokim łukiem.

W Singapurskich restauracjach sieci McDonald's wprowadzono na stałe do oferty kanapki wegetariańskie. Składają się z głęboko smażonego panierowanego kotleta zrobionego z fasoli, marchewki, zielonego groszku, czerwonej papryki i z ziemniaków. Veggie Crunch Burger jest jedyną stałą wegetariańską kanapką w ofercie sieci fast-food, co spowodowało falę krytyki. Wegetarianie zwracają uwagę na to, że nowe danie podkreśliło to, jak bardzo uboga w dania jarskie jest oferta McDonald’s. 

Za wegetariańskie pozycje w menu restauracji można uznać ofertę śniadaniową, na którą na całym świecie składają się bajgle, muffiny i jogurty, a w Polsce wegetarianie mogą zadowolić wrapem z jajecznicą, tostem z jajkiem, tostem z serem i z pieczarkami oraz plackiem ziemniaczanym. Weganie zaś tylko sałatką warzywną, albo pomidorkami cherry i jabłkiem. Kanapka Veggie Crunch z pewnością nie jest wegańska. Całość polana jest sosem, który jest składnikiem kanapki McChicken - zawiera w sobie jajka. 

Zobacz też: McDonald's wprowadza "nową" usługę. A w Polsce znamy to od dawna

Veggie Crunch Burger
Fotografia: www.mcdelivery.com.sg

W Polsce bez zmian

W 2013 roku singapurski McDonald’s również postanowił dodać do swojej oferty wegetariańskiego burgera. McAloo Tikki składał się z kotleta ziemniaczano-groszkowego i ze świeżych warzyw. Kosztował około 2 dolarów, jednak się nie przyjął. Veggie Crunch kosztuje ponad 4 dolary i ma być częścią stałego menu. Nie można zarzucić McDonald’s, że nie stara się słuchać potrzeb klientów. W każdym kraju sieć wprowadza dnia, które kojarzą się z kulturą.

W Indiach nie podaje się mięsa wołowego, jest nawet kilka filii, gdzie sprzedawane są tylko kanapki bezmięsne. W Izraelu znajdują się McDonaldy koszerne. W Polsce sieć nawiązuje do tradycji chłopskich i góralskich, jednak mięso - szczególnie wieprzowe - jest wszechobecne. McDonald's Polska nie planuje w najbliższym czasie wprowadzać kanapek dla wegetarian. Zadaliśmy McDonald's pytanie, czy pojawią się takie w ofercie sieci, jednak otrzymaliśmy niejasną odpowiedź.

Na dany moment jest możliwość, aby otrzymać dowolną kanapkę bez mięsa - wystarczy jedynie poprosić o jego usunięcie z produktu podczas składania zamówienia. Niewykluczone jednak, że zaproponowane przez Państwa rozwiązanie w przyszłości będzie dostępne w naszych restauracjach. 

Restauracja zmienia swój wizerunek od kilku lat. Reklamuje się jako bliska naturze i produktom ekologicznym. W 2012 roku zmieniła skład burgerów wołowych po tym, jak światowej sławy kucharz Jamie Olivier powiedział na wizji, że mięso zawiera bakteriobójczy detergent - dwutlenek amonu. Wprowadzenie dań wege może zapewnić przychylność klientów, jednak szanse na to, że prawdziwi wegetarianie skuszą się na tego rodzaju fast-food są nikłe. Nie wystarczy przecież usunąć kotleta z kanapki, aby mięsny problem zniknął.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów