Warszawiacy "rezerwują" sobie rowery Veturilo. Bezczelność niektórych nie zna granic

Redakcja 24.03.2017
Stacja Veturillo
Fotografia: East News

Dzielenie się z innymi nie jest naszą mocną stroną. 

Zniszczone rowery Veturilo nie są problemem, który potrafi uprzykrzyć życie miejskiego cyklisty. Okazuje się, że są ludzie, którzy "rezerwują" swoje ulubione pojazdy, czasem nawet na stałe. I to nie za zgodą społeczeństwa i miasta.

Kradzieże rowerów Veturilo nie są tak częste, jak mogłoby się wydawać - głównie dlatego że złodzieja łatwo namierzyć. Jednak rezerwowanie sobie jednośladu to w stolicy chleb powszedni. Mechanizm jest dziecinnie prosty.

Proces nieuprzejmej rezerwacji rowerów opisuje serwis WawaLove.pl. Rezerwujący uszkadza rower, na przykład spuszcza powietrze w kole, luzuje siodełko, zabiera uchwyty z kierownicy. Wszystko po to, aby w dogodnym dla siebie czasie naprawić go i pojechać nim w siną dal. Tym jedynym, ulubionym ze wszystkich dostępnych w Warszawie.

Veturilo
Fotografia: Agencja Gazeta

Rower na wagę złota

Większość ludzi, którzy decydują się na podróż wypożyczonymi rowerami, przed wpisaniem odpowiedniego kodu, sprawdza, czy dostępne na pobliskiej stacji jednoślady są sprawne. Naturalne jest wybieranie tych najlepszych. Życie w miejskiej dżungli jest brutalne i jak mogłoby się wydawać, poradzą sobie ci, którzy są najsprytniejsi.

Zainteresowanie rowerami publicznymi z roku na rok jest coraz większe, dlatego ludzie, którzy nie chcą biegać po mieście w poszukiwaniu dostępnych jednośladów, po prostu "zamrażają" je na później.

Do najbardziej bezczelnych metod, które wymieniają dziennikarze WawaLove.pl, obok zabierania uchwytów, należy chyba przypięcie roweru Veturilo własnym łańcuchem. To gwarancja, że taki rower będzie czekał na cwaniaka nawet w godzinach szczytu. Jednak kiedy pracownicy firmy Nextbike, która obsługuje Veturilo, znajdą prywatne zapięcie, usuwają je ze stratą dla właściciela.

Umyślne uszkadzanie rowerów narusza regulamin Veturilo i – gdy taki przypadek zostanie wykryty – skutkuje zablokowaniem konta danego użytkownika. W poważniejszych przypadkach umyślne uszkodzenia traktujemy jak wykroczenie – przestrzega rzecznik firmy Nextbike Marek Pogorzelski w rozmowie z WawaLove.pl

W marcu 2017 roku po raz piąty został uruchomiony system wypożyczania rowerów publicznych w Warszawie. Obecnie na terenie stolicy do dyspozycji mieszkańców jest aż 4660 jednośladów, czyli około 300 więcej niż w zeszłym roku, ponieważ z roku na rok warszawiacy coraz chętniej korzystają z tej usługi.

Lubisz jeździć rowerem, ale nie znasz zasad ruchu drogowego? Sprawdź, na czym polegają testy na kartę rowerową

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów