W tym polskim mieście wprowadzono podatek od… balkonu. To nie żart, a nowe przepisy

Redakcja 23.11.2016
Kobieta na balkonie
Fotografia: Pixabay

"Sypnąć groszem" będą musieli nie tylko właściciele balkonów, ale również paneli słonecznych i innych elementów, które wystają poza obrys budynku. 

Życie pełne jest absurdów i zabawnych momentów. Pełne sytuacji, w które aż trudno uwierzyć. Jedną z nich jest podatek od… balkonu. Tak, to nie żart. Mieszkańcy pomorskiego miasteczka, a przy okazji właściciele balkonów wchodzących w pas drogowy, będą musieli liczyć się z dodatkowymi opłatami.  

Radni Szczecinka, miasta w północno-zachodniej Polsce, tymi rewelacjami z pewnością zaskoczyli swoich mieszkańców. Wprowadzili podatek od elementów, które wystają poza obrys budynku. W praktyce oznacza to, że posiadacze balkonów, paneli słonecznych, a nawet mieszkańcy ocieplonych bloków, w których styropian znajduje się nad pasem drogowym, mogą spodziewać się dodatkowych kosztów.

Metr grosza wart

Jak podaje "Głos Koszaliński", ustawa o drogach publicznych obowiązuje już od kilkunastu lat, ale ostatnio zmieniła się interpretacja przepisów i Szczecinek dołączył do miast, które przyjęły odpowiednie uchwały. Ustalona kwota, którą zasilić będzie trzeba budżet to 1 grosz za metr kwadratowy dziennie. Dobra wiadomość jest taka, że nie wszyscy mieszkańcy będą musieli "sypnąć groszem". Przepisy dotyczą tylko nowo wybudowanych bloków i tych budynków, którym podczas remontu przybędzie nowych elementów np. wspomnianego wcześniej styropianu. Dodatkowo, muszą one znajdować się na drogach gminnych.  

Ignorowanie tematu, gdy się o takiej interpretacji dowiedzieliśmy, jest niedopuszczalne - powiedział burmistrz Jerzy Hardie-Douglas w rozmowie z "Głosem Koszalińskim". 

Przyznał też, że sam zastanawiał się nad sensem wprowadzonej ustawy. Nie może jednak udawać, że takiego przepisu nie ma. Bez względu na wszystko, chyba nikt nie spodziewał się, że posiadanie balkonu to aż taki luksus. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów