"W razie czego mogę pomóc!". Spot TVP Opole i NFZ o profilaktyce raka piersi został usunięty z sieci

Redakcja 15.12.2016
"Dbaj o siebie.Badaj się. Bądź czujna"
Fotografia: youtube.com

Jest płytko i niesmacznie, ale może w końcu skutecznie.

Intencje dobre, wykonanie niefortunne. Narodowy Fundusz Zdrowia w Opolu i TVP 3 Opole zrealizowali spot, który ma zachęcać kobiety do badania piersi. Niestety zamiast podejść do problemu nowotworu empatycznie - realizatorzy potraktowali go powierzchownie. Nic dziwnego, że twórcy posądzani są o seksizm. Fala krytyki, która zalała ten krótki film w nocy z 14 na 15 grudnia spowodowała, że  spot został usunięty z YouTube.com.

Na szczęście lub niestety - w sieci nic nie ginie. Reklama została zamieszczona w całości na prywatnym kanale. "Dbaj o siebie. Badaj się. Bądź czujna" - tytuł nie zapowiada niczego złego, w zasadzie trudno się do niego przyczepić. Jednak to, co widzimy na nagraniu jest dość szokujące. Pomysł był dobry - znani Opolanie zachęcają do prewencji i badań mammograficznych. Jednak ich argumenty nie są odpowiednie. Panowie mówią, za co lubią piersi, jakby tylko aspekt wizualny i seksualny był istotny.

Piersi są dla mężczyzny

Miało być zabawnie, wyszło jak zwykle. Są cudowne. Piękne. Jędrne i sportowe. Ich widok zawsze poprawia mi humor. Krągłe. Wiesz, że lubię patrzeć, kiedy podskakują jak biegasz? Niepowtarzalne – wymieniają pozytywne cechy piersi mieszkańcy Opola. Dbaj o nie. Korzystaj z badań. Masuj. W razie czego mogę pomóc! – tak zachęcają mężczyźni do wzięcia udziału w bezpłatnych, profilaktycznych badaniach piersi. 

Winą za niesmaczne nagranie nie należy obarczać występujących. Ci prawdopodobnie chcieli dobrze, to realizatorzy porosili ich o wymienienie najlepszych cech biustu, aby uświadomić, że jest istotny nie tylko w życiu kobiety. Jednak spłycenie obrazu zdrowego kobiecego organizmu do obiektu seksualnego słusznie oburza. Instytucja taka jak Narodowy Fundusz Zdrowia nie powinna była godzić się na tak niemerytoryczny przekaz. 

Więcej zachorowań

Seksualizacja nowotworu prawdopodobnie nie przekona kobiet do badania. Ważne jest to, że darmowa mammografia jest dostępna, jednak problem jest o wiele bardziej poważny niż estetyka i przyjemność mężczyzn. Wydaje się, że bardziej przemawiającymi do wyobraźni informacjami byłyby statystyki zachorowań. A te dają do myślenia.

Według danych Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi w ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na raka piersi u kobiet w wieku od 20 - 50 lat wzrosła aż dwukrotnie. Rak może dotknąć kobiety prowadzące różny tryb życia, a wczesne wykrycie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów