W polskich serialach będzie więcej mycia zębów. To dla nas ostatnia deska ratunku w walce z próchnicą

Redakcja 09.09.2016
Mycie zębów w polskich serialach
Fotografia: East News

Telewizja Polska ma być bardziej skuteczna niż gabinet stomatologiczny. Seriale naprawdę mają tak duży wpływ na widzów?

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł martwi się stanem polskich jam ustnych. Doszedł do wniosku, że społeczeństwa zachodnie nie mają aż tak dużego problemu z próchnicą, jak my. A to dlatego, że od lat w swoich serialach pokazują, że należy codziennie szczotkować zęby.

Co prawda twórcy "Klanu" co odcinek przypominają nam o myciu rąk przed obiadem i solidnym myciu warzyw i owoców przed ich zjedzeniem, ale scen z myciem zębów widocznie jest za mało. Jak twiedzi minister, bohaterowie seriali mają skutecznie uczyć Polaków, jak dbać o jamę ustną. Jego zdaniem w Europie Zachodniej seriale są w tej kwestii nieocenione.

Wiadomo, że wiele osób podejmuje życiowe decyzje pod wpływem takich treści. Wystarczy spojrzeć na fale serialowych imion nadawanych dzieciom – wyjaśnił minister na Światowym Kongresie Stomatologicznym 2016 FDI 2016. – Seriale są wykorzystywane przez różne firmy, które chcą sprzedać swoje produkty. Wiadomo, że wiele osób podejmuje życiowe decyzje pod wpływem takich treści.

Ministerstwo Zdrowia podpisało już list intencyjny z Telewizją Polską, w którym znalazł się apel o lokowanie w produkcjach treści prozdrowotnych. Nie wiemy, jakie życiowe decyzje ma na myśli polityk, jednak wydaje nam się, że pomysł, aby w każdej telewizyjnej produkcji były sceny, w których ktoś myje zęby, nie podniesie słupków oglądalności.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów