W książeczce zdrowia dziecka oznaczyli, że jest z in vitro. "To stygmatyzacja mojej córki"

Redakcja 19.01.2017
Dziecko
Fotografia: Pixabay

Dyrektor szpitala tłumacząc swojego pracownika użył słów, w które aż trudno uwierzyć. 

Książeczka zdrowia to dokument, który towarzyszy dziecku aż do pełnoletności. Znaleźć w niej możemy wszelkie informacje o jego stanie zdrowia, przebytych chorobach, czy przyjętych szczepieniach. Okazuje się jednak, że nie tylko. Znaleźć w niej możemy również informację mówiącą o tym, czy dziecko jest…z in vitro. 

Pracownik jednego ze szpitali na Dolnym Śląsku wpisał do książeczki zdrowia narodzonego właśnie dziecka adnotację: "z in vitro". Ojciec dziewczynki, który chce zachować anonimowość, w rozmowie z Wyborczą.pl nie kryje swojego wzburzenia. 

To stygmatyzacja mojej córki (…). W czasie ciąży lekarze potrzebowali tej informacji i rozumieliśmy to. In vitro było wskazaniem do cesarskiego cięcia. Jednak później dane o sposobie poczęcia w książeczce dziecka niczemu nie służą - powiedział ojciec dziewczynki w rozmowie z Wyborcza.pl. 

Mężczyzna, gdy zorientował się, że w książeczce zaznaczone jest, że córka urodziła się dzięki metodzie in vitro, interweniował u lekarzy, pielęgniarek i dyrektora. Udał się do władz dolnośląskiego szpitala i zapytał, jaki jest powód wpisania takiej informacji do dokumentu, którym dziecko będzie posługiwało się przez 18 lat życia. Szpital ma na to swoje, dość kontrowersyjne wytłumaczenie. 

Dyrektor powiedział mi, że informację zapisano dla dobra dziecka. Potrzebna ma być na przyszłość, by kolejnym lekarzom łatwiej było opiekować się córką. Użył nawet porównania: tak samo jak noworodkowi z HIV wpisujemy informację o zakażeniu, tak samo należy zapisać in vitro - dodał mężczyzna, a jego wypowiedź przytacza Wyborcza.pl. 

Tyle że fakt poczęcia dziecka metodą in vitro nie jest chorobą i nie ma wpływu na jego zdrowie w dalszym życiu. Dzieci narodzone dzięki metodzie in vitro nie wymagają innej opieki medycznej niż dzięki poczęte naturalnie. Ponadto, nie obowiązuje w Polsce prawo nakazujące umieszczenie takie adnotacji w książeczce zdrowia dziecka.

In vitro kontra naprotechnologia

Para, która w styczniu powitała na świecie swoją córkę, korzystała z zamkniętego już programu refundacyjnego in vitro. Decyzję o zakończeniu refundacji podjął minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Jak podaje Wyborcza.pl, uważa on, że stosowanie in vitro jest nieetyczne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla par bezskutecznie starających się o potomstwo ma być naprotechnologia, która oparta jest na bardzo precyzyjnym monitorowaniu cyklu miesięcznego, a więc na naturalnych sposobach planowania rodziny, które dopuszcza Kościół katolicki.

Zwolenniczką tej metody jest między innymi Małgorzata Kożuchowska. Aktorka w wywiadzie udzielonym "Vivie" przyznała, że poddała się naprotechnologii, choć jak podkreśliła, nie jest przeciwniczką metody in vitro. 

Pocieszający jest fakt, że dziewczynka po interwencji rzecznika praw pacjenta otrzymała nową książeczkę zdrowia. I już bez zbędnej adnotacji. 

Warszawska klinika leczenia niepłodności nOvum
Fotografia: East News

Warszawska klinika leczenia niepłodności nOvum

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów