W końcu będzie można pospać dłużej. I nie chodzi o zmianę czasu

Mateusz Patyk 09.12.2016
Sen
Fotografia: East News

Pomimo wydłużających się do 21 grudnia nocy, nadal wiele osób narzeka na zbyt krótki sen. 

Za jakiś czas każdy dostanie od losu dodatkową godzinę. I to każdy bez wyjątku. Sześćdziesiąt ekstra minut w każdej dobie na pewno ułatwi zasypianie i budzenie się. Nie ważne, czy chodzi o czas letni, czy zimowy. Chodzi o przyszłość.

Jak informuje magazyn The Sun, Ziema nieustannie zwalnia. Jej obroty (choć to niezauważalne dla człowieka) są poddawane różnym przeciwstawnym siłom, wpływającym na to opóźnienie. Naukowcy przeanalizowali prehistoryczne astronomiczne zapiski i odkryli, że z każdym kolejnym rokiem to opóźnienie jest większe.

To bardzo powolny proces. Dotarliśmy do zapisków historyków i tłumaczy starożytnych tekstów. Posłużyliśmy się na przykład babilońskimi tabliczkami z pismem klinowym, które są przechowywane w Muzeum Brytyjskim i zostały odszyfrowane przez ekspertów – tłumaczy na stronie TheSun.co.uk Leslie Morrison, emerytowana astronom z Królewskiego Obserwatorium Greenwich.

Morrison wraz z zespołem obliczyła dokładne terminy zaćmień Księżyca i Słońca na wiele lat do przodu. Wykorzystano do tego celu m.in. teorię wpływu grawitacji obu tych ciał niebieskich na ruch Niebieskiej Planety. Wyniki zostały następnie porównane do obserwacji zaćmień przez dawnych astronomów – Babilończyków, Chińczyków, Greków, Arabów oraz średniowiecznych Europejczyków – podaje The Sun.

Zegar słoneczny
Fotografia: East News

Cierpliwi czasu nie liczą

Teraz wiadomo już, że Ziemia "wyhamowuje" w tempie 2,3 milisekund na 100 lat. A to oznacza, że dzień wydłuża się o minutę co 2,6 miliona lat. Idąc dalej tym tropem, można łatwo obliczyć kiedy zyskamy dodatkową godzinę. Jeśli ktoś będzie chciał pospać dłużej niż zwykle, musi poczekać (niestety) 200 milionów lat.

Są to jedynie przybliżone szacunki, ponieważ geofizyczne siły działające na ziemski obrót niekoniecznie muszą koniecznie być stałe podczas tak długiego okresu. Zlodowacenia mogą zakłócić te prognozy – wyjaśnia Morrison.

Na rotację globu ma wpływ nie tylko najbliższy kosmiczny sąsiad, którego grawitacja powoduje cykliczne przypływy i odpływy, ale także ciężar czap lodowych na biegunach, zmiany pola elektromagnetycznego pomiędzy jądrem Ziemi a płaszczem, a nawet podniesienie lub obniżenie poziomu oceanów.

Takie wydłużenie doby jest kłopotliwe głównie dla naukowców wykonujących precyzyjne eksperymenty w dużej skali lub na przestrzeni długiego okresu. Dlatego wzorcowe czasomierze muszą brać pod uwagę tego typu wahania i co kilka lat zegarmistrzowie upewniają się, czy aby na pewno wskazywana godzina odpowiada rzeczywistości.

Powrót do przyszłości
Fotografia: www.youtube.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów