W jakim wieku zaczynamy nienawidzić pracy? Naukowcy poznali odpowiedź. Jest zaskakująca

Anna Respondek 28.08.2017
Zmęczenie w pracy
Fotografia: Pexels.com

Dlaczego akurat wtedy stwierdzamy, że nasza praca nas męczy? 

Ze względu na szybki rozwój gospodarki i coraz większy pęd życia, zaczynamy pracować coraz wcześniej. Pierwsze doświadczenia "łapiemy" już w czasach szkoły średniej, a coraz więcej studentów stara się pogodzić pracę z nauką.

Według profesora Cary'ego Coopera z Manchester Business School, to w wieku 35 lat odczuwamy pierwsze zmęczenie pracą. Związane jest to z wieloma czynnikami takimi jak stres, poczucie rozczarowania czy pragnienie zajęcia się domem. Dziennikarze Cosmopolitan.com przybliżyli wyniki badań.

Męcząca praca
Fotografia: Pexels.com

Coraz więcej osób niezadowolonych z pracy

Ankieta przeprowadzona wśród dwóch tysięcy Brytyjczyków wykazała, że jedna na sześć osób powyżej 35 roku życia nie jest zadowolona ze swojej pracy. To dwa razy więcej niż wśród osób poniżej 35 roku życia. 

Przychodzi czas, kiedy albo nie osiągasz żadnych sukcesów, praca wypaliła cię, albo przestałeś przejmować się pracą ze względu na ważniejsze aspekty, jak na przykład rodzina. Ciągle tylko pytasz siebie: po co ja to w ogóle robię - powiedział profesor Cooper. 

Jedna trzecia osób powyżej 35 roku życia twierdzi, że ich praca jest stresująca, kiedy jedynie jedna czwarta osób w przedziale od 18 do 35 roku życia przyznała, że doświadczyła w pracy sytuacji stresujących.

Według profesora Coopera ważne jest, aby w pracy zawierać przyjaźnie, które mogą nas uchronić przed poczuciem wypalenia. Angażowanie się w nowe projekty również powinno pomóc wrócić na odpowiednie "tory". 

Dobra wiadomość jest taka, że ponad 68 procent trzydziestopięciolatków uważa się w pracy za kreatywnych i stwierdza, że może odpowiednio wykorzystać swoje umiejętności. W młodszej grupie wiekowej twierdzi tak jedynie 38 procent ankietowanych.

A Wy, lubicie swoją pracę?

giphy-downsized (95)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów