W jakim wieku są najpiękniejsi ludzie świata? Wyniki nowych badań mogą niektórych zaskoczych

Anna Respondek 26.10.2017
Najpiękniejsi ludzie świata
Fotografia: Pexels

Jeszcze parę lat temu sprawy wyglądały zupełnie inaczej.

Kobiety i mężczyźni starają się za wszelką cenę zatrzymać czas, żeby choć odrobinę dłużej czuć się młodymi. Pomagać im w tym mają różne kosmetyki i zabiegi medycyny estetycznej, których konsekwencje bywają czasami "paraliżujące". 

Okazuje się jednak, że pęd ku młodości nie jest aż tak istotny, ponieważ według najnowszych badań średnia wieku najpiękniejszych ludzi świata znacznie się przesunęła i teraz wynosi 40 lat. Przyczyniły się do tego między innymi znane aktorki, takie jak Julia Roberts, Sharon Stone czy Michelle Pfeiffer.  

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Bostonie wzięli pod lupę listę najatrakcyjniejszych ludzi stworzoną przez magazynu "People" w 1990 roku i porównali ją z listą z 2017 roku. Ich analiza potwierdziła nie tylko przesunięcie się granicy wieku, ale również udowodniła, że grupa osób uznawanych za najpiękniejsze jest znacznie bardziej zróżnicowana na przykład pod względem koloru skóry. 

W wydaniu z lat 90. średnia wieku wynosiła 33,2, natomiast teraz wzrosła do 38,9 lat. Zarówno w jednym, jak i w drugim zestawieniu pojawiły się Pffeifer, Stone i Roberts, a to pokazuje, że zmieniły one podejście do procesu starzenia się. 

Mass media od lat wprowadzają określone kryteria kształtujące kanony piękna. Analizując numer magazynu "People" poświęcony najpiękniejszym ludziom świata, zauważyliśmy, że te kanony ewoluują, bo ludzie uczą się łączyć wpływy mediów z obcowaniem z nowymi kulturami i nowymi normami - stwierdzili naukowcy. 

Badacze analizowali takie dane jak kolor skóry, wiek, płeć, rasa, kolor oczu, kolor włosów czy cechy dermatologiczne. 

Kto według Was jest najpiękniejszy? ;) 

giphy (56)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów