Klimat, w jakim żyjemy może mieć wpływ na osobowość. Jaka temperatura jest optymalna?

Katarzyna Leszczyńska 30.11.2017
Pogoda może kształtować nasz charakter
Fotografia: pixabay.com

Wszystko zależy od klimatu, w jakim się wychowaliśmy.

Od dawna wiadomo, że pogoda może wpływać na nasze samopoczucie. Głównie odczuwają ją meteopaci. Tym razem badacze stwierdzili coś o wiele bardziej zaskakującego. Okazuje się, że pogoda, jaka przeważa w miejscu, w którym się rozwijaliśmy, może mieć wpływ na naszą osobowość.

Badacze przeanalizowali osobowości 1,5 miliona ludzi z USA i Chin. Oczywiście przebadali osoby pochodzące z różnych stref klimatycznych. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature”. Jak się okazuje, idealna temperatura w miejscu, z którego pochodzimy, może sprawić, że będziemy bardziej towarzyscy i sympatyczniejsi dla innych ludzi.

Osoby urodzone w ciepłych miejscach są bardziej towarzyskie

Jaka temperatura najlepiej wpływa na ludzką osobowość?

Optymalna temperatura, która najlepiej wpływa na ludzi pochodzących z danego miejsca, to 22 stopnie Celsjusza. Im bardziej jest ona oddalona przez większą część roku, tym będą oni mniej stabilni emocjonalnie. Nawet, jeżeli przeprowadzimy się do cieplejszego miejsca, nasza osobowość może nie ulec zmianie. Wszystko dlatego, że pogoda wywiera na nas największy wpływ w momencie, gdy nasz organizm ulega rozwojowi.

Autorzy badań nie potrafią na razie jasno stwierdzić, jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy. Ich zdaniem ci, którzy dorastają w cieplejszych, ale niezbyt gorących miejscach, częściej wychodzą na zewnątrz i integrują się z innymi ludźmi. Osoby w chłodnych klimatach częściej pozostają w domu, a co za tym idzie, są również bardziej nieśmiałe.

Nie do końca mamy wpływ na ten stan rzeczy. Jak się okazuje, przeprowadzki na niewiele mogą się zdać. Chyba, że chcemy zadbać o osobowość naszych dzieci. Wówczas wychowywanie ich w idealnym klimacie, może przyczynić się do tego, że będą o wiele bardziej towarzyscy niż ich rówieśnicy z innych stron świata. 

Ładna pogoda uszczęśliwia
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów