W Wigilię trzeba się spieszyć z zakupami. Sklepy zostaną zamknięte wcześniej niż rok temu

Katarzyna Mordalska 19.12.2016
zakupy
Fotografia: East News

Pracownicy sieci handlowych wreszcie będą mogli cieszyć się wolnym czasem w Wigilię.

Wszystkie duże sieci pozytywnie odpowiedziały na nasze wieloletnie akcje „Nie przehandluj pierwszej gwiazdki”. To nasz sukces, bo jeszcze kilka lat temu w Wigilię pracowały do 19 czy nawet 21 –  mówi portalowi Bankier.pl szef handlowej Solidarności Alfred Bujara.

Sklepy w Wigilię będą czynne do godziny 14:00. To efekt kompromisu, jaki udało się wypracować związkowcom z przedstawicielami sieci handlowych. Dla pracowników jest to znacząca różnica względem lat ubiegłych, kiedy to musieli odkładać łamanie się opłatkiem nawet na późny wieczór, by obsłużyć zapominalskich.

Lepiej nie na ostatnią chwilę

Gazeta Wyborcza wieszczy, że najgorszym dniem na robienie zakupów będzie przeddzień Wigilii. W piątek pod centrami handlowymi pojawią się największe problemy z parkowaniem oraz z samym dojazdem. Niestety, wielu Polaków świąteczne zakupy zostawia na ostatnią chwilę, co nie służy tylko ze względu na tłumy i czas, ale także podenerwowanie i świąteczną gorączkę. Sklepy jednak wychodzą naprzeciw zapominalskim i spóźnialskim, wydłużając godziny otwarcia przed świętami. Okazuje się jednak, że długie oczekiwanie w kolejkach nie sprzyja decyzjom zakupowym.

Górna granica naszej odporności konsumenckiej to 25 minut. Po tym czasie mózg zupełnie przestaje kalkulować. Wyłącza się nam racjonalne myślenie. Po 40 minutach nie wiemy już nawet, co kupujemy – ostrzega na łamach portalu TVN24.pl dr hab. Alicja Grochowska, psycholożka biznesu z SWPS.

W Wigilię i Święta Bożego Narodzenia liczyć można na osiedlowe sklepy i stacje benzynowe. Te ostatnie tradycyjnie będą czynne 24h/dobę. Warto jednak o wszystkim pomyśleć jeszcze w tygodniu poprzedzającym święta i nawet drobnych zakupów nie odkładać na ostatnią chwilę.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów