W Warszawie trwa protest taksówkarzy. Ogromne utrudnienia. "Na przystankach setki oczekujących"

Emilia Klima 05.06.2017
Protest taksówkarzy w Warszawie
Fotografia: East News

Ruch samochodowy w Warszawie jest sparaliżowany przez protest taksówkarzy. Utrudniają potrwają co najmniej do południa. 

Około pięć tysięcy taksówkarzy przyłączyło się w poniedziałek rano do protestu przeciwko, ich zdaniem, nielegalnym przewoźnikom, w tym popularnej firmie Uber. Taksówkarze wyjechali o 7 rano z pięciu miejsc Warszawy i poruszają się kolumnami jadąc bardzo wolno w kierunku centrum - blokują w ten sposób ruch na ulicach stolicy. 

Na Puławskiej i Wilanowskiej utworzył się duży korek. Ponad setka taksówek porusza się przez mokotowski Mordor z prędkością 5-10 km na godzinę. Wszyscy poruszają się bardzo wolno - relacjonuje reporterka TVN24 Justyna Kosela.

Protest taksówkarzy w Warszawie
Fotografia: East News

Gdzie największe utrudnienia?

Taksówkarze wyruszyli z pięciu dzielnic Warszawy. Ponad sto taksówek wyjechało z parkingu przy Jubilerskiej na Pradze-Południe. Inne miejsca to: Centrum Olimpijskie przy Wybrzeżu Gdyńskim 4 (Żoliborz), obok sklepów Tesco przy Połczyńskiej (Bemowo) i Stalowej (Praga-Północ) oraz obok Auchan przy Puławskiej 42. Taksówkarze blokują również buspasy, którymi poruszają się autobusy komunikacji miejskiej, przez co skutki protestu odczują nie tylko Warszawiacy przemieszczający się samochodami. 

Mieszkańcy Warszawy odczuwają na własnej skórze protest taksówkarzy. Na przystankach setki oczekujących, autobusy zmuszone jechać 5 km/h - napisało Stowarzyszenie Młodzi Demokraci na Twitterze.

Protest zakończy się o godzinie 12, kiedy taksówkarz dotrą  pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, gdzie wręczona zostanie petycja adresowana do premier Beaty Szydło.

Dlaczego taksówkarze protestują?

Protest taksówkarzy wymierzony jest w, ich opinii, nielegalnych przewoźników, którzy oferują swoje usługi za pośrednictwem aplikacji, bez licencji, kas fiskalnych i obowiązkowych badań psychotechnicznych - te warunki muszą być spełnione przez taksówkarzy. 

Chodzi o to, by rząd zareagował na nielegalną działalność niektórych przewoźników. Żądamy od państwa polskiego, żeby wreszcie zaczęło egzekwować przepisy, które samo stworzyło - komentuje szef Związku Zawodowego Taksówkarzy "Warszawski Taksówkarz" Jarosław Iglikowski.

Protest wymierzony jest przede wszystkim w stronę popularnego Ubera. Biuro prasowe firmy już w piątek wystosowało oficjalny komentarz w sprawie planowanej akcji.

Jako Uber chcemy wprawiać polskie miasta w ruch i łączyć ludzi oferując im możliwość przemieszczania się za pomocą jednego kliknięcia w bezpieczny, godny zaufania i niedrogi sposób. Miejska mobilność ulega dynamicznym zmianom na całym świecie - rośnie liczba konsumentów, którzy wybierają innowacyjne, przejrzyste usługi oparte o nowe technologie - z aplikacji korzysta już ponad 1 milion Polaków" - napisano w nim.

Do protestu przyłączyli się również taksówkarze z Poznania, Łodzi i Wrocławia. 

Protest taksówkarzy w Warszawie
Fotografia: East News
Protest taksówkarzy w Warszawie
Fotografia: East News
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów