W Polsce trwa spór wokół publicznego karmienia piersią. W USA maratonistka z laktatorem jest bohaterką

Redakcja 20.09.2016
Maratonistka karmiąca piersią
Fotografia: Anna Young/ Facebook.com

Wielozadaniowa matka może wszystko. Na przykład przebiec maraton, zadbać o prawidłową laktację i zapewnić pokarm dziecku. 

Karmienie piersią w Polsce jest tematem tabu. Dochodzi do tego, że kobiety proszone są o wyjście do toalety, jeśli chcą nakarmić swoje dziecko, ponieważ są ludzie, którym widok piersi przeszkadza. W równoległej rzeczywistości, czyli w USA, Anna Young jest bohaterką mediów społecznościowych.

Kobieta, której pasją jest bieganie, prawie pół roku temu urodziła dziecko. Jako matka niemowlęcia powinna regularnie odciągać mleko z piersi. Ta chwila przypadła w czasie, w którym biegła w maratonie w Salt Lake City. Matka-sportsmenka postanowiła, że nie przerwie biegu na czas karmienia, ale użyje laktatora. Zdjęcie, które przedstawia ją biegnącą z maszynką do odciągania mleka przystawioną do piersi, szybko obiegło Internet. Kobieta została nazywana bohaterką walczącą o prawa matek do spełniania się w tej roli.

Wczoraj, pięć miesięcy po porodzie, przebiegłam półmaraton. Musiałam wyjść z domu o 4.30 rano, bieg zaczynał się o 6.45. Nakarmiłam córkę tuż przed wyjściem z domu, potem po pokonaniu ośmiu mil, ściągnęłam pokarm, a potem nakarmiłam małą po przekroczeniu linii mety. Ta grupa oraz Le leche league zmotywowała mnie, by znaleźć sposób na to, aby wystartować w wyścigu i jednoczenie zatroszczyć się o córkę – napisała Young na Facebooku. 

Młoda matka zainspirowała się historią pewnej triatlonistki, która w czasie wyścigu również była zmuszona do odciągnięcia mleka z piersi. Decyzja o zrobieniu tego samego była dla Anny Young trudna, jednak myśłała, że nikt nie zauważył tego, co robi. Na szczęście fotograf, który robił zdjęcia uczestnikom biegu, był czujny. Kiedy okazało się, że udał mu się uwiecznić ten moment, matka nie unikała tematu i powiedziała, że musiała zadbać o swoją córkę. 

To zdjęcie i reakcja internautów pokazuje mentalną przepaść między Polską a Stanami Zjedoczonymi. Ciekawe, jak zareagowaliby ludzie, którzy nie życzą sobie patrzeć na kobietę karmiącą niemowlę, na widok laktatora przystawionego do piersi na ulicy lub w restauracji.

Anna Young
Fotografia: screen z Facebooka
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów