W Krakowie powstają parki kieszonkowe. Na czym polega to popularne zjawisko?

Julita Buczek 25.06.2020
kraków
Fotografia: Shutterstock

Parki kieszonkowe robią się coraz bardziej popularne na całym świecie. W betonowych sercach miast tworzy się ich coraz więcej. W Polsce największą ilością tego typu miejsc może pochwalić się Kraków.

Na początku warto wyjaśnić, czym jest park kieszonkowy. Jest to publicznie dostępny park, który charakteryzuje się niewielkim rozmiarem. Jego maksymalny rozmiar może wynosić 5000 m2. Tego typu parki bardzo często tworzone są na jednej działce lub niewielkim fragmencie gruntu. Park kieszonkowy bardzo często projektowany jest przy bardziej zwartej zabudowie.

Te miejsca zieleni mogą występować na teraz miejskich, przedmiejskich, a także wiejskich. Czasami w parkach budowane są place zabaw, siłownie na wolnym powietrzu czy miejsca przeznaczone do odpoczynku. Jednym z pierwszych tego typu parków, był Paley Park, położony w Nowym Jorku na Manhattanie. Obecnie niewielkich rozmiarów parki projektowane są na całym świecie, również i w Polsce.

Parki kieszonkowe w Krakowie

W Krakowie w ostatnich latach powstało bardzo dużo parków kieszonkowych. To idealne miejsce do odpoczynku, a także do poobcowania z naturą w samym centrum miasta. Do tej pory w Krakowie udostępnionych zostało aż 18 takich miejsc. Parki kieszonkowe w Krakowie otrzymały nazwę "Ogrodów Krakowian", nie ma się czemu dziwić, niektóre z tych miejsc przypominają pięknie zadbane ogrody. W trakcie budowania każdego z parków mieszkańcy mogli sami zdecydować, czego najbardziej brakuje w ich okolicy. Dzięki temu parki są idealnie dostosowane do potrzeb obywateli.

Screenshot_2020-06-25 ZZM - Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie - parki kieszonkowe
Fotografia: materiały zzm.krakow.pl
Screenshot_2020-06-25 ZZM - Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie - parki kieszonkowe(1)
Fotografia: materiały zzm.krakow.pl
Screenshot_2020-06-25 ZZM - Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie - parki kieszonkowe(2)
Fotografia: materiały zzm.krakow.pl

Co sądzicie o takich inwestycjach?

Zobacz także: Emma Watson w zarządzie najpotężniejszej spółki świata. Wiemy, za co będzie odpowiadać!

Quiz o gwiazdozbiorach
Rozwiąż quiz

Jak dobrze znasz gwiazdozbiory?

Quiz o gwiazdozbiorach

1. Czy gwiazdozbiory określa Międzynarodowa Unia Astronomiczna?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów