Uwielbiana przez Brytyjczyków czekolada Dairy Milk jest produkowana w… Polsce. Wyspiarze są wściekli

Redakcja 17.01.2017
Czekolada Dairy Milk
Fotografia: ONS

Takiej zniewagi Brytyjczycy szybko mogą nie wybaczyć. 

Brytyjczycy już od wielu lat mają swoją ulubioną czekoladę. Jej tradycja jest tak długa, że śmiało można nadać jej miano legendarnej. Dairy Milk, bo o tym właśnie czekoladowym przysmaku mowa, ma już ponad 100 lat. 

Początki firmy Cadbury, która zajmowała się produkcją kultowej czekolady, sięgają roku 1824. Wtedy właśnie firma rozpoczęła swoją działalność, choć na początku zajmowała się produkcją herbaty, kawy i napojów czekoladowych w swojej kawiarni w Birmingham. Na początku XX wieku, po wynalezieniu technologii produkcji tabliczek czekolady, właściciele rodzinnej firmy stworzyli linię do produkcji słynnej czekolady Cadbury Dairy Mik. Obecnie firma jest własnością amerykańskiej firmy Mondelez. Fakt przejęcia jej przez Amerykanów nie spodobał się wielu Brytyjczykom, którzy obawiali się, że uwielbiana przez nich czekolada, zmieni się. 

Choć tak się nie stało, a czekolada wciąż zachwyca swoim smakiem, Brytyjczycy mają inny powód do zmartwień. Kiedy w 2010 roku amerykański koncern Mondelez (wtedy jeszcze jako Kraft Foods) przejął firmę Cadbury, obiecał, że nie wyniesie produkcji z historycznej fabryki Bournville w Birmingham. Jak wielkie było więc zdziwienie Brytyjczyków, gdy na opakowaniach czekolad (95 gramowych i 300 gramowych) przeczytali, że te zostały wyprodukowane w Polsce, można sobie tylko wyobrazić. Tak, to fakt. Jak podał "Mail on Sunday" legendarna czekolada jest produkowana w stolicy Dolnego Śląska, bo to właśnie we Wrocławiu znajduje się fabryka Mondelez. 

Jestem rozczarowany. Bournville i Dairy Milk są jak synonimy - powiedział James Cadbury, członek rodziny założycieli firmy Cadbury, a jego wypowiedź przytacza Dailymail.co.uk. 

Fabryka legendarnej czekolady
Fotografia: East News

Fabryka legendarnej czekolady

"Tylko na chwilę"

Amerykańska firma Mondelez uspokaja i przekonuje, że produkcja czekolady do Polski została przeniesiona tymczasowo. Ma to związek z rozbudową fabryki, ale jak stwierdziła rzeczniczka przedsiębiorstwa, produkcja czekoladowego przysmaku w Wielkiej Brytanii ponownie ruszyła. 

Chcemy zapewnić naszych klientów, że twierdzenia, że Bournville przestało być sercem produkcji Cadbury, są kompletnie nieprawdziwe - przekonuje rzeczniczka firmy, a jej wypowiedź przytacza metro.co.uk. 

Pozostaje mieć nadzieję, że zapewnienia firmy są zgodne z prawdą, a kultowa czekolada znów produkowana będzie w legendarnej fabryce. Wielu Brytyjczyków z tak diametralną zmianą mogłaby się nigdy nie pogodzić. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów