Tego lepiej nie robić na telefonie podczas korzystania z darmowego Wi-Fi. Może skończyć się bardzo źle

Anna Respondek 08.09.2017
Korzystanie z darmowego Wi-Fi
Fotografia: Pexels

Są rzeczy, których lepiej nie wykonywać na telefonie, kiedy korzystamy z publicznego i darmowego Wi-Fi. 

Przyzwyczajeni do ciągłego dostępu do sieci, uwielbiamy miejsca, w których możemy skorzystać z darmowego Wi-Fi. Dzięki temu nie wykorzystujemy swojego pakietu internetowego, a nadal możemy być online.

Należy uważać na to, co się wtedy robi. Okazuje się, że podpinając się pod publiczną sieć, hakerzy mogą w dużo łatwiejszy sposób dostać się do naszych telefonów i skraść z nich ważne dane. Czego zatem lepiej nie robić? Napisali o tym dziennikarze Noizz.pl.

Nie wchodź na konto bankowe

Nie chodzi jedynie o zalogowanie się na konto, w takich momentach należy również uważać robiąc jakiekolwiek transakcje. Hakerzy są w stanie włamać się na telefon i przejąć nasze konto, a wtedy nic ich nie powstrzyma przed wyczyszczeniem go ze środków. To nie musi wydarzyć się tego samego dnia, dlatego warto być uważnym. 

Rozłączaj się z bezpłatną siecią

Nie zapamiętuj bezpłatnych sieci Wi-Fi i zawsze się z nimi rozłączaj. To bardzo ważne czynności, o których warto pamiętać. Przez coś takiego hakerzy mogą śledzić nasze ruchy i będą wiedzieli, kiedy znowu podepniemy się pod darmowy internet.

Nie korzystaj z maila

Nie zawsze na mailu mamy jakieś tajne informacje, jednak wiele można się o nas dowiedzieć z prywatnej korespondencji. Dodatkowo należy pamiętać, że wiele kont założonych na takich stronach, jak choćby Allegro.pl, jest połączonych z naszym mailem. A to już krótka droga do zdobycia innych danych.

Patrz na adres i wybieraj bezpieczne połączenie

Bardzo łatwo się pomylić myśląc, że korzystamy z odpowiedniego adresu i bezpiecznego połączenia. To kwestia tylko jednej litery. Warto zatem zwrócić na to szczególną uwagę, odpowiedni adres zaczyna się od https://,  a nie http://. Takie przeoczenie może nas wiele kosztować. Aby mieć pewność, że korzysta się ze sprawdzonych źródeł, można zainstalować odpowiednią aplikację uwierzytelniającą. 

Nazwa sieci i kod dostępu

Nie we wszystkich miejscach dostęp do sieci jest darmowy, nie wszystkie restauracje posiadają coś takiego. Hakerzy potrafią założyć sieć o nazwie identycznej do nazwy restauracji lub miejsca, w którym się znajdujemy i czekać na "naiwnego". W takich sytuacjach najlepiej zapytać kelnera o kod dostępu. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów