Uwaga! GIF wycofał popularną szczepionkę. Zawiera zanieczyszczenia

Magdalena Barszczak 03.08.2018
pielęgniarka szczepi pacjenta
Fotografia: Shutterstock

Stosuje się ją zarówno u dorosłych, jak u dzieci.

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu szczepionki przeciw durowi brzusznemu. W ampułko-strzykawkach jednej z serii produktu wykryto zanieczyszczenia.

Szczepionka przeciw durowi brzusznemu wycofana z obrotu

Chodzi o szczepionkę o nazwie Typhim VI (Vaccinum febris typhoidis polysaccharidicum). Wycofanie dotyczy roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce - podmiot odpowiedzialny Sanofi Pasteur S.A. Francja. 

Numer wadliwej serii to N1H782V, a na opakowaniu widnieje data ważności 08.2019 r. W uzasadnieniu GIF napisano, że w szczepionce wykryto "zanieczyszczenia cząstkami" widocznymi gołym okiem.

Dur brzuszny - objawy

Dur brzuszny, inaczej "choroba brudnych rąk", jest wywoływany przez bakterie - pałeczki duru brzusznego (Salmonella typhi). Źródłem zakażenia mogą być nieumyte owoce, skażona żywność i woda oraz kontakt z nosicielem. Objawy choroby to gorączka, bóle głowy, zaparcia, bezsenność, kaszel, apatia i ogólne osłabienie. Groźne są powikłania po durze brzusznym, m.in: zapalenie płuc, zapalenie pęcherzyka żółciowego, uszkodzenie mięśnia sercowego i wątroby.

Szczepionka na dur brzuszny jest zalecana szczególnie dla osób, które podróżują w regiony endemiczne, czyli takie, w których wspomniana choroba dotyka dużą część populacji, np. Azja Południowa i Wschodnia, Ameryka Środkowa i Południowa, Afryka Subsaharyjska. Nie powinno jej się podawać dzieciom poniżej 2. roku życia.

Zobacz także: GIF wycofuje w całej Polsce popularne tabletki na gardło. Sprawdź, czy masz je w domu

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów