Wioska św. Mikołaja w Laponii walczy z upałami. Jest tak gorąco, że renifery pluskają się na plaży

Magdalena Kulej 26.07.2018
Renifery na plaży
Fotografia: twitter.com/EscapeToSuomi

Rekordowa fala upałów dotknęła nawet okolice koła podbiegunowego.

Tegoroczne lato charakteryzują wyjątkowo ekstremalne zjawiska pogodowe – od gwałtownych burz i ulew po ekstremalne upały, które swoim zasięgiem objęły całą Europę. Temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza to już nie tylko letnia codzienność dla mieszkańców południowej części kontynentu. Rekordowe temperatury w lipcu zaczęły doskwierać mieszkańcom i turystom zwiedzającym całą Europę.

Nie chodzi tylko o tragiczne w skutkach pożary szalejące w Szwecji i Grecji. W Niemczech stopił się asfalt na lotnisku, co doprowadziło do jego zamknięcia. Z kolei w stolicy Holandii z powodu fali gorąca zamknięto część mostów, które ze względu na rozszerzanie się metalu pod wpływem ciepła trzeba odpowiednio ochłodzić.

Ale fala gorąca dotknęła też tę część Europy, w której tak ekstremalne temperatury to naprawdę wydarzenie roku. Bo kto przypuszczałby, że w okolicy koła podbiegunowego temperatura może przekroczyć 30° Celsjusza? Na pewno nie święty Mikołaj. Temperatura zaskoczyła nawet renifery zamieszkujące jego wioskę w Rovaniemi w Finlandii. Żeby się schłodzić, zaprzęg świętego Mikołaja w towarzystwie mieszkańców i turystów korzysta z wodnych kąpieli na miejskiej plaży.

Zobacz także: Pogoda na wakacje 2018

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów