Smak prawdę ci powie. Co ulubione smaki mówią o twoim temperamencie?

08.05.2018
Smak prawdę ci powie. Co ulubione smaki mówią o twoim temperamencie?
Fotografia: shutterstock.com

Naukowcy już sprawdzili zależność pomiędzy preferencjami smakowymi a charakterem. Okazuje się, że ulubiony smak może o nim wiele powiedzieć.

To, w jaki sposób odczuwamy smak gorzki lub słodki mamy zapisane w naszym DNA. Jedni wolą śledzika w occie, inni w śmietanie. Jedni zajadają się mleczną czekoladą z truskawkowym nadzieniem, drudzy sięgają tylko po opcję gorzką. Okazuje się, że nasze preferencje mogą wiele powiedzieć o… naszym temperamencie.

Zobacz także: Wybór wina może świadczyć o ludzkim charakterze

Jak donosi dailymail.co.uk, badania nad związkiem pomiędzy smakami a cechami osobowości prowadzi dr Alan Hirsch, neurolog i psychiatra z Fundacji Smell and Taste w Chicago. Naukowiec sprawdza tzw. „ucieleśnione metafory”. Jak twierdzi, jedzenie, które mamy w zwyczaju wybierać zdradza nasze myśli i uczucia.

Ulubiony smak a charakter 

Pikantne – według badacza osoby, które zdecydowanie częściej sięgają po pikantne potrawy są skłonne do ryzyka i chętniej niż inni poszukują nowych doświadczeń. Często zdarza się, że miłośnicy pikantnych smaków są też zwolennikami sportów ekstremalnych i horrorów.

Gorzkie – smak czarnej, niesłodzonej kawy czy toniku to coś dla ciebie? Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami możesz uchodzić za osobę antyspołeczną, a nawet bezduszną. Naukowcy twierdzą, że osoby gustujące w gorzkich potrawach mają skłonność do manipulowania innymi. W ekstremalnych przypadkach… są psychopatami.

Słodkie – to żadna niespodzianka. Miłośnicy słodkości to w zdecydowanej większości bezinteresowne, pomocne i zadowolone z życia osoby. Do rany przyłóż!

Kwaśne – w oczach znajomych miłośnicy kwaśnego smaku mogą być nieco krytyczni, choć nie względem siebie, a innych. Naukowcy zaznaczają jednak, że czasem wynika to po prostu z wysokich standardów takiej osoby i chęci przekraczania granic.

Słone – ci, którzy najchętniej sięgają po słone przekąski lubią rywalizację i nie znoszą przegrywać. Jeśli tak się dzieje, wpadają w szał.

Zgadza się? Pamiętaj, że choć to ciekawy temat, takie charakterystyki traktujmy z przymrużeniem oka. Nie oceniaj więc nikogo na pierwszej randce po tym, jakie danie zamawia! :) 

Zobacz także: Naukowcy odkryli "szósty smak". To przez niego ludzie tyją

Oceń artykuł

Przeczytaj więcej

Więcej newsów