Ujawniono raport z wyprawy Mackiewicza. Tragiczne pogorszenie zdrowia nadeszło nagle

Anna Respondek 12.10.2018
Tomasz Mackiewicz
Fotografia: Twitter/Stefan Nestler

Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol zdobyli szczyt Nanga Parbat. 

W styczniu 2018 roku do Polski dotarła tragiczna wiadomość. Znany himalaista Tomasz Mackiewicz został na szczycie góry Nanga Parbat, którą zdobywał wraz z Elisabeth Revol. Stan himalaisty z chwili na chwilę pogarszał się coraz bardziej, doszło między innymi do ślepoty śnieżnej. Ze szczytu udało się wrócić jedynie Revol

Ujawniono raport z wyprawy Mackiewicza na Nanga Parbat

Do mediów przedostawały się kolejne tragiczne informacje na temat wyprawy ratunkowej i poszukiwań Mackiewicza. Niestety ze względu na pogarszającą się pogodę Urubce i Bieleckiemu nie udało się ostatecznie dotrzeć do Mackiewicza. Teraz American Alpine Journal ujawnił raport na temat wyprawy, z którego wynika, że Mackiewicz i Revol zdobyli szczyt Nanga Parbat. Na wierzchołku góry pojawili się między godziną 18 a 18:15. Już wtedy himalaista przyznał się, że nie widzi światła na kasku towarzyszki, a ona sama jest rozmytą plamą. 

Revol podejrzewała, że takie objawy mogą być skutkiem powiększającego się obrzęku mózgu, dlatego podjęła natychmiastową decyzję o zejściu. Mackiewicz wziął 4 tabletki deksametazonu, które mogły nieco poprawić jego stan. Późniejsze fragmenty raportu opisują najtragiczniejsze momenty wyprawy: próbę wezwania pomocy, pogarszający się stan Mackiewicza i decyzję o samodzielnym schodzeniu w dół.  

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Przed poważnymi chorobami można chronić się odpowiednią profilaktyką. Dlatego właśnie warto spożywać te produkty:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów