Tyson w powstańczej opasce. Burza w internecie

Magdalena Barszczak 01.08.2018
Mike Tyson w filmie o powstańcach
Fotografia: Youtube.com/FoodCare

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego: według weteranów to profanacja.

Mike Tyson w biało-czerwonej powstańczej opasce opowiada o Powstaniu Warszawskim. Spot, który pojawił się w ostatnich dniach w sieci, wywołuje skrajne emocje. Jedni chwalą pomysł, ale większość internautów odnosi się do niego krytycznie. Głos w sprawie zabrał również dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ołdakowski o spocie z Tysonem

Film, w którym pięściarz opowiada o największym zrywie niepodległościowym w Polsce okupowanej przez nazistowskie Niemcy, spotkał się z oburzeniem środowiska weteranów. Ich stanowisko tłumaczył na antenie Polsat News dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski

To, że kontrowersyjny były zawodnik powie coś dobrego o polskiej historii, to jest ciekawe, ale to, że jest ubrany w opaskę, udaje powstańca, to za dużo. Taką rzeczą, która najbardziej budzi niepokój, jest ta opaska. W Polsce powstańcy ciągle uważają, że opaska jest czymś, co ich wyróżnia. Oni nie mieli mundurów, właściwie nie zabrali niczego ze sobą po Powstaniu Warszawskim; czasami mieli legitymację AK-owską, jakieś drobne rzeczy i właśnie opaskę. I oni uważają do dziś, że to jest rzecz, która ich identyfikuje - mówił.

Noszenie jej przez Mike'a Tysona w filmie, jest - według powstańców - profanacją - podsumował.

Internauci oburzeni filmem z bokserem

Nagranie z Tysonem zrealizowała firma produkująca napój energetyczny Black. Rozparty na kanapie bokser czyta z promptera tekst o powstaniu. 

Byłem niekwestionowanym mistrzem wagi ciężkiej, lecz dla mnie prawdziwymi mistrzami są ci dzielni polscy bohaterowie - recytuje pięściarz.

Niektórzy udostępniali film, ciesząc się, że to kolejny sposób na przypomnienie o tym, co jest ważne dla Polaków. Na Twitterze pojawiło się jednak wiele krytycznych głosów. Zdaniem niektórych przeszłość gwiazdy boksu (m.in. wyrok za gwałt) sprawia, że nie powinien on mówić o polskich bohaterach narodowych i zakładać powstańczej opaski. Nie zabrakło opinii znanych osób.

Zobacz także: Nosowska zdradziła, co myśli o aborcji i wywołała burzę w sieci

A wy, co sądzicie o Tysonie w powstańczej opasce? Dajcie znać w sondzie.

Tyson o powstańcach. Zobacz film:

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów