Tyle lat fani Hermiony wymawiali jej imię źle. Interweniowała sama pisarka

Mateusz Patyk 20.01.2017
Hermiona
Fotografia: mat. promocyjne

Dla Polaków sprawa może wydawać się prosta, jednak w krajach anglosaskich wielu połamało sobie języki. Potrzebne więc było małe sprostowanie.

Niewielu zdaje sobie sprawę, że imię jednej z głównych bohaterek przygód Harrego Pottera nie zostało wcale wymyślone przez J.K. Rowling. Używał go sam Szekspir. Ale dla większości było tajemnicą, jak poprawnie wymawiać jego angielską formę, czyli "Hermione". Wszelkie wątpliwości rozwiała więc na swoim Twitterze pomysłodawczyni historii nastoletniego czarodzieja.

O wpisie Rowling poinformował magazyn "Entertainment Weekly" na swojej stronie Ew.com. Pisarka odpowiedziała nim na szeroko rozpowszechnione zjawisko "dogryzania" innym czytelnikom, którzy zniekształcają oryginalne brzmienie imienia dziewczyny. Wystarczyło tylko, że podała dalej myśl napisaną przez jednego z fanów.

Nigdy nie śmiej się z ludzi, którzy błędnie wymawiają słowa. Oznacza to, że nauczyli się go przez czytanie - brzmi treść tweeta na profilu społecznościowym Rowling, przy którym umieściła emoji z klaszczącymi dłońmi.

Twitter Rowling
Fotografia: twitter.com/jk_rowling

Imię trudne jak zaklęcie

Do momentu wydania części "Harry Potter i Czara Ognia" w 2000 roku, nikt nie miał pojęcia, jak poradzić sobie z niewygodnym do wymówienia imieniem "Hermione". To właśnie w tej książce znajduje się scena, w której Hermiona instruuje Wiktora Kruma ( a dzięki temu i pozostałych czytelników), jak zgodnie z założeniem pisarki należy wypowiadać oryginalne imię - czyli: Her-maj-oł-ny.

Ale nie skończyło się tylko na jednym twitterowym wpisie. Internauci zaczęli dziękować Rowling za sprytny książkowy zabieg oraz podawać inne przykłady swoich interpretacji wymowy. Przed wspomnianą "Czarą Ognia" (a było to na dwa lata przed pierwszym filmem z serii), niektórzy mówili Her-maj-ołn, inni Her-mojne, a jeszcze inni Ermy-oni lub nawet... Her-minion.

Twitter Rowling
Fotografia: twitter.com/jk_rowling

Moim ulubionym błędem w wymowie "Hermione" była "Hermy-won". Pasuje do niej! ("won" w j. ang. to forma przeszła słowa "wygrać")

Na szczęście autorka cyklu o Harrym Potterze uspokaja, że obojętnie jak czytelnicy wypowiadaliby imię bohaterów, zawsze będzie dobrze. Polscy fani dzięki tłumaczowi mieli ten problem z głowy. Pytanie tylko, jak wymawiali inne nazwy, jak chociażby Gellert Grinelwald, Minerwa McGonagall, albus Dumbledore czy nawet Fleur Delacour ;)

Hermiona Granger
Fotografia: Giphy.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów