Masz takie hasło do konta w Internecie? Zmień od razu. To pożywka dla hakerów

Anna Respondek 30.11.2017
Najpopularniejsze hasła
Fotografia: Pexels

Należą do nich zarówno słowa, jak i zestawienia cyfr.

Ustalanie haseł i zapamiętywanie ich jest prawdziwym utrapieniem w szczególności, kiedy posiadamy więcej niż jedno konto. Okazuje się jednak, że Polacy przykładają bardzo małą wagę do bezpieczeństwa w sieci i wykorzystują najprostsze możliwości. 

Na blogu Keeper Security pojawiła się analiza 10 milinów haseł do skrzynek mailowych, które w 2015 roku wyciekły do sieci. Okazało się, że najpopularniejszym wyborem jest prosty ciąg cyfr "123456", który zastosowało 17 procent internautów. Na drugim miejscu pojawił się kolejny ciąg cyfr "123456789", natomiast na ostatnim zestawienie liter układające się w słowo "qwerty". Jeśli chodzi o wykorzystanie słów, to najczęściej stosujemy wyrazy takie jak "password1", "welcome1" czy "summer1". 

Eksperci zauważyli, że aż 4 z 10 najpopularniejszych haseł składają się jedynie z 6 znaków, a to jeden z największych błędów. Nawet mało doświadczeni hakerzy mają odpowiednie narzędzia do złamania tak krótkich kodów. 

Dobre hasło musi zostać stworzone według określonych zasad. Powinno być skomplikowane, ale łatwe do zapamiętania dla właściciela konta. Warto również pamiętać o tym, aby jednego hasła nie używać zarówno do konta bankowego, jak i maila czy konta na Facebooku, ponieważ za jednym razem można utracić dostęp do wszystkich "miejsc". 

stat
Fotografia: Statistica
stat12
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów