Trzy nagie matki, ale tylko jednej usunięto zdjęcie. Instagram znowu faworyzuje celebrytów

Mateusz Patyk 12.12.2016
Hayes, Gagnon i Kardashian
Fotografia: www.instagram.com

Internet jest wypełniony zdjęciami roznegliżowanych gwiazd. Jeżeli jednak chodzi o zwykłe matki pokazujące swoje ciało w sieci, zaczyna się problem.

Takie nierówne traktowanie kobiet w mediach społecznościowych jako pierwsza postanowiła obnażyć blogerka Alys Gagnon. Na łamach portalu Kidspot.com w dziale Rodzicielstwo opisała swój eksperyment. Jego efekt był łatwy do przewidzenia.

Ostatniej nocy wrzuciłam swoje nagie zdjęcie na Instagram. Kosztowało mnie to odrobinę odwagi, ale chciałam to zrobić ze względu na wiele kobiet myślących, że jest coś nie tak z ich ciałami – można przeczytać na blogu Alys Gagnon.

Hipokryzja Instagramu (o której też można mówić na przykładzie profilu z „bezpłciowymi sutkami”) bulwersuje internautów nie od dziś. Jak to możliwe, że roznegliżowane fotografie dwóch celebrytek mogą spokojnie wisieć na stronie, w przeciwieństwie do opublikowanego postu parentingowej blogerki?

12 godzin wolności

Zdjęcie, na którym Alys Gagnon siedzi przed obiektywem bez ubrań z widoczną ciążą, zostało usunięte przez administratorów w zaledwie 12 godzin. Szybka reakcja Instagramu kłóci się z cichym przyzwoleniem na występowanie w tej samej cyfrowej przestrzeni dwóch innych przykładów o podobnej stylistyce. W następnym poście kobieta napisała krótkie podziękowania.

Dziękuję za waszą miłość i wsparcie, moi przyjaciele. Instagram usunął moje zdjęcie, co prawdopodobnie mogłam przewidzieć. Chciałam przez to przekazać, że jeżeli kopiesz głęboko, by odkryć pewność siebie i radość z własnego ciała w dzisiejszych czasach,  wiedz, że jestem z tobą. Wszyscy jesteśmy – brzmi treść instagramowego wpisu zniesmaczonej blogerki.

Portal społecznościowy w takich wypadkach zazwyczaj zasłania się suchym wyciągiem z regulaminu. Instagram nie zezwala na pokazywanie genitaliów, seksualnych zbliżeń oraz kompletnie nagich pośladków. Jeżeli zaś chodzi o sutki, dozwolone są (przynajmniej w teorii) zdjęcia karmiących matek i kobiet po mastektomii. Na zdjęciu Alys Gagnon widać co prawda otoczkę sutka, ale nic poza tym. Podobnie jest u żony Kanyego Westa, Kim Kardashian - zdjęcie podpisane #wyzwolona, na którym stoi naga zasłaniając swoje ciało jedynie rękami, widnieje na Instagramie od 9 miesięcy i zdobyło 1,5 mln polubień.

Im wolno więcej

Kim Kardashian chciała dzięki temu zwrócić uwagę opinii publicznej na kwestię uprzedmiotowienia kobiecego ciała. Christie Hayes również działała z ważnych społecznie pobudek. Jej post jest jednocześnie pięknym manifestem i wsparciem dla przyjaciółki, która borykała się z trudnością zaakceptowania zmian w swoim wyglądzie w trakcie ciąży.

Jednak Instagram nie ma sobie nic do zarzucenia. Jego regulamin pozostawia za to duże pole do interpretacji. Na przykład nie jest do końca pewne, od którego momentu pokazywanie kobiecych piersi jest zabronione i czy wystarczy zasłonić cały sutek, by mieć pewność, że zdjęcie nie zostanie usunięte.

Jesteśmy świadomi momentów, w których ludzie mogą chcieć dzielić się swoją nagością ze względów artystycznych lub kreatywnych, ale z różnych powodów nie zezwalamy na nagość na Instagramie. Dotyczy to zdjęć, filmów i stworzonej cyfrowo treści (…). Nagość na zdjęciach obrazów i rzeźb jest ok – piszą przedstawiciele Instagrama w oświadczeniu.

Gagnon zdecydowała się na upublicznienie swojej nagości w ramach społecznego projektu. Dotyczy on pozytywnego myślenia na temat własnego ciała i skupia dziewięć kobiet o różnym wyglądzie. W skład grupy wchodzą osoby po zaburzeniach odżywiania, maltrertowanych lub będących ofiarami znęcania się. Kampania ma ruszyć w przyszłym roku.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów