Triumf techno w Berlinie. Kultowy klub doceniony za wkład w kulturę

Redakcja 13.09.2016
Berghain
Fotografia: East News

Ten gatunek muzyki był do tej pory traktowany bez należytego szacunku. Wyrok berlińskiego sądu wiele zmienia.

Berliński klub Berghain i mieszczący się na jego piętrze Panorama Bar to miejsce obowiązkowe dla każdego fana muzyki klubowej. Nie jest jednak łatwo się tam dostać, a wyczekiwane skinienie głową Svena Marquardta - selekcjonera klubu, celebryty, fotografa i ostatnio pisarza, dla wielu jest jak wygrana na loterii.

W środku starej elektrowni mieszczącej się we wschodnim Berlinie, na szczęśliwców czeka surowa przestrzeń, bary, małe dark roomy i sceny, których niektórzy woleliby nie widzieć. Oprócz tego, że w tym klubie można usłyszeć najlepsze techno w Niemczech, a czasem i na świecie, to miejsce, w którym ważne osobistości, ludzie znani z telewizji i kinowego ekranu o orientacji lub skłonnościach homoseksualnych, zrzucają garnitury i cieszą się wolnością. Dlatego pracownicy klubu pilnują, aby uczestnicy zabawy nie robili zdjęć. 

Sztuka sporna

Berghain został założony w 2004 roku, choć inny klub muzyczny był w tym miejscu od końca lat 90. Co weekend ustawiają się pod nim ogromne kolejki ludzi, którzy liczą na to, że uda im się wejść do środka. Impreza prawie nigdy się tam nie kończy, a turystom trudno jest wytrzymać do rana, za które uznaje się w tej klubowej rzeczywistości co najmniej południe - oczywiście następnego dnia. To jedno z najciekawszych miejsc w stolicy Niemiec. I w końcu dostrzegł to berliński sąd w Cottbus, który uznał, że klub powinien płacić podatek VAT od zarobków w wysokości 7 procent, a nie 19 procent, jak do tej pory.

7-procentowy VAT płacą w Niemczech teatry, sale koncertowe i muzea. Do 2008 roku to prawo obowiązywało również nocne kluby, jednak ministerstwo finansów zadecydowało, że takie miejsca służą tylko i wyłącznie rozrywce, a nie kulturze. Dlatego powinny płacić 19-procentowy VAT. Z tą decyzją nie zgadzał się Berghain, który od kilku lat próbował przekonać polityków, opinię publiczną i sąd, że niesie istotny wkład w rozwój kultury. Kiedy nie odbywają się tam imprezy techno, przestrzeń klubu wynajmowana jest na koncerty muzyki klasycznej, pokazy baletu, wystawy znanych artystów i pokazy mody. Podczas procesu dziennikarz muzyczny Tobias Rapp przekonywał, że ludzie traktują DJ-ów jak dyrygentów, przychodzą do berlińskiego klubu dla ich muzyki, a nie po to, aby upić się do nieprzytomności.

Sąd w Cottbus miał wątpliwości co do jakości kultury w Berghainie. Podczas rozpraw omawiano to, co dzieje się w dark roomach, jednak w końcu podjął decyzję, która ucieszy każdego fana muzyki. Berliński Berghain ma oficjalnie nieoceniony wkład w rozwój kultury, a muzyka techno została tym samym uznana za sztukę. Trudno sobie wyobrazić, aby podobna sytuacja miała miejsce w Polsce, właśnie ze względu na charakter i ciemną stronę klubu. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów