Jak długo można zostawić psa samego w domu? Trenerka rozwiewa wątpliwości

Anna Respondek 27.07.2017
Pies sam w domu
Fotografia: Instagram

Jak długo pies może zostać sam w domu? Według doświadczonej trenerki, to zależy od wieku i rasy zwierzęcia.

Miłośnicy psów, przed każdym wyjazdem i wyjściem do pracy, mają ten sam dylemat. Co zrobić z ukochanym zwierzakiem? Jeśli nie ma się podwórka, pozostawienie go w małym mieszkaniu napawa nas lękiem i o zwierzę, i o cztery kąty. Trenerka czworonogów Tamsin Durston, która jest właścicielką ośrodka szkoleniowego dla zwierząt Dogs Trust Dog School, doradza, co zrobić w takiej sytuacji. 

Według instruktorki, pies nie powinien zostawać w domu sam dłużej niż trzy, cztery godziny. Choć, jak sama przyznaje, zależy to również od wieku psa, rasy i jego usposobienia. Małe psy dużo częściej psocą, potrafią zniszczyć meble i wszystko, co spotkają na swojej drodze. Jednak również dorosłe psy, z różnych powodów, doprowadzają do zniszczeń w mieszkaniu. 

Przyzwyczajaj psa od najmłodszych lat 

Ze względu na to, że czasami nie mamy wyjścia i pies musi pozostać sam, trenerka radzi, aby zwierzaka przyzwyczajać do tego od najmłodszych lat. Jak do tego podejść, aby nie zrobić czworonożnemu przyjacielowi krzywdy? Gazeta.pl przedstawiła najważniejsze sugestie Tamsin.

Możesz spróbować z tymi wielkimi klatkami dla psów. Wielu ludzi za nimi nie przepada, ale my radzimy traktować je po prostu jak zabudowane legowiska. Możesz też zamontować bramki dla dzieci, żeby pozostawić psa w innej części domu - radzi Tamsin.  

Należy pamiętać również o jeszcze jednej ważnej zasadzie. Każde zwierzę potrzebuje się czymś zająć, dlatego właśnie kupienie pupilowi odpowiednich zabawek jest kluczowe.

Upewnij się, że pies ma zabawki i gryzaki, które go zajmą. Stopniowo zwiększaj czas, w którym zostawiasz go samego. Nie możesz po prostu nagle od razu zostawić go na bez opieki na długie godziny - wyjaśnia trenerka.

Pies sam w domu
Fotografia: Instagram

Skorzystaj z pomocy opiekuna

Jeśli nie chcesz rezygnować z czworonoga ze względu na pracę, ale nie ma cię w domu dłużej niż osiem godzin, to zawsze możesz skorzystać z pomocy opiekunki dla zwierząt. Dobrym sposobem jest również dogadanie się z sąsiadami, albo znajomymi, którzy będą mogli wpaść i zobaczyć czy zwierzak dobrze sobie radzi. 

Psy naprawdę ubogacają nasze życie, więc zawsze można znaleźć jakieś rozwiązanie. Upewnij się, że jest ktoś, kto co trzy lub cztery godziny przyjdzie do twojego psa, weźmie go na spacer i dotrzyma mu towarzystwa - radzi Tamsin.

Jeżeli bardzo pragnie się psa, nie należy się poddawać. Jednak należy pamiętać, że to żywa istota, za którą bierze się odpowiedzialność i która odczuwa tak samo jak my. 

Ciekawe, co na to wszystko psy? ;)

giphy-downsized (17)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów