Eksperyment z viagrą doprowadził do tragedii. Nie żyje już 11 dzieci

Hanna Skowron 26.07.2018
Viagra
Fotografia: shutterstock.com

Wciąż nie wiadomo, jak eksperyment zakończy się dla pozostałych przyszłych mam i ich dzieci. 

Tragicznie zakończył się eksperyment prowadzony w 10 szpitalach w Holandii. Po tym, jak będącym w ciąży kobietom podawano sildenafil, składnik aktywny viagry, zmarło 11 noworodków - poinformował „The Guardian”.

Eksperyment miał wykazać, czy w przypadku ciąży, podczas której doszło do słabego rozwinięcia się łożyska, można wspomóc rozwój dziecka przez podanie matce leku poprawiającego ukrwienie. Niestety sildenafil zamiast pomóc, doprowadził do uszkodzenia płodu.

W trakcie badań lek podano 93 kobietom z nieprawidłowo rozwijającą się ciążą. U 17 dzieci po urodzeniu pojawiły się kłopoty z płucami. Niestety 11 dzieci zmarło wkrótce po porodzie. Eksperyment natychmiast przerwano. Spośród wszystkich kobiet biorących udział w badaniu od 10 do 15 nie wie jeszcze, czy ich dzieci urodzą się zdrowe.

Na ten moment nie potwierdzono, dlaczego lek uszkodził płuca. Istnieje prawdopodobieństwo, że pod wpływem sildenafilu nadmiernie wzrosło ciśnienie krwi w płucach, a dzieci otrzymywały za mało tlenu. Władze zapowiedziały już śledztwo w sprawie. Tymczasem eksperci zapewniają, że podczas eksperymentu nie doszło do żadnych zaniedbań.

Zobacz także: Czego najbardziej boją się kobiety w ciąży? 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów