Tomasz Rożek za pomocą odkurzacza ujawnia prawdę o powietrzu w Polsce. Może być jeszcze gorzej?

Redakcja 05.01.2017
Tomasz Rożek
Fotografia: www.youtube.com

Aby sprawdzić stan powietrza w swojej okolicy wystarczy wziąć odkurzacz i zwykły wacik kosmetyczny. 

Tomasz Rożek, znany dziennikarz i popularyzator nauki, w swoim najnowszym eksperymencie ujawnia brutalną prawdę o powietrzu, którym oddychamy. Aby udowodnić nam, jak bardzo powietrze w Polsce jest zanieczyszczone, przeprowadził bardzo prosty test z odkurzaczem. Jego wykonanie jest tak łatwe, że każdy z nas może go przeprowadzić na swoim podwórku. 

Smog każdego roku zabija kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Czym jest smog wiedzą wszyscy. Statystyki, mapki, wykresy nie robią już na nas jednak żadnego wrażenia. Z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 33 leżą w Polsce! Dzisiaj jednak nie chciałem mówić o liczbach tylko pokazać pewien eksperyment. Chcę zobaczyć to…czym oddychamy - napisał Tomasz Rożek pod filmem umieszczonym na kanale YouTube.com. 

Odkurzacz i zwykły wacik kosmetyczny - naprawdę tylko tyle wystarczy, żeby sprawdzić, w jakim stanie jest polskie powietrze. Tak zrobił Tomasz Rożek, który włączył odkurzacz i po prostu wciągnął powietrze. Efekt? Naprawdę tragiczny - wacik po 5 minutach był już zabrudzony. Trzeba też podkreślić fakt, że eksperyment przeprowadzany był na wsi, w otoczeniu drzew i pól. Jak szybko wacik zmieniłby swój kolor gdyby sprawdzian wykonany został w mieście? Można to sprawdzić samemu. 

Oddychamy naprawdę zanieczyszczonym powietrzem
Fotografia: www.youtube.com

Oddychamy naprawdę zanieczyszczonym powietrzem

Tak źle jeszcze nie było

Kilka dni temu na łamach brytyjskiego "Financial Times" dziennikarz Henry Foy napisał, że Polacy oddychają najgorszym powietrzem w Europie (zobacz: Polskie miasto jest bardziej zanieczyszczone niż Pekin, a mieszka w nim tylko kilka tysięcy ludzi). Co więcej, miasto Skała leżące w województwie małopolskim jest bardziej zanieczyszczone niż Pekin, który do tej pory uchodził na światową stolicę smogu. W grudniu, w powietrzu, które wdychali mieszkańcy polskiego miasta stężenie szkodliwych substancji wynosiło 979 mikrogramów na metr sześcienny. Oznacza to, że poziom zanieczyszczeń w Skale przekroczył unijne limity dwudziestokrotnie. Kto ponosi za to winę? My sami. 

Czasami pada z ust polityków takie stwierdzenie, że dzieci w przyszłości rozliczą nas za to, że mamy taki wysoki dług publiczny, źle mamy skonstruowany system edukacji, czy za brak sensownych inwestycji. Być może tak będzie, ale myślę, że szybciej nas rozliczą za to, że muszą oddychać tak zanieczyszczonym powietrzem - powiedział Rożek w swoim materiale. 

Czy mamy szansę cieszyć się czystszym powietrzem? Tak, bo jak zauważa naukowiec, smog produkujemy my sami używając starych pieców węglowych, czy paląc śmieci. Jeśli zmienimy nasze przyzwyczajenie, zmieni się też jakość naszego życia. A przynajmniej jakość powietrza, którym oddychamy. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów