To zła wiadomość dla leniuchów. Tyle czasu bez ruchu wystarczy, żeby zachorować

Redakcja 18.05.2017
Ludzie
Fotografia: Pexels

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób, lepiej słowa badaczy wziąć sobie do serca. 

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili eksperyment na młodych, wysportowanych osobach i doszli do przerażających wniosków. 

Badacze postanowili sprawdzić, ile czasu bez ruchu wystarczy, aby poważnie, a nawet śmiertelnie zachorować. Swoje spostrzeżenia przedstawili w Porto, podczas Europejskiego Kongresu Otyłości. 

Jak podaje Wyborcza.pl, do badania zaproszono 28 wysportowanych i młodych osób w średnim wieku 25 lat i o średnim BMI wynoszącym 25. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że przed eksperymentem ochotnicy robili średnio 10 tysięcy kroków dziennie, a wiec około 7,5 kilometra. Zostali także poddani szczegółowym badaniom, w trakcie których oceniono ich stan zdrowia. 

Gdy rozpoczął się dwutygodniowy eksperyment, badani mieli robić nie więcej niż 1,5 tysiąca kroków dziennie, a więc około 1,1 kilometra. Chodziło o to, aby znacznie zredukować ich aktywność fizyczną, aż o 85 procent. W tym czasie prowadzili także szczegółowe zapiski dotyczące swojej diety. Po upływie 14 dni zostali ponownie zbadani. Wnioski? Dość zaskakujące. 

giphy-downsized (7)

"Wystarczą 2 tygodnie"

Jak podaje Wyborcza.pl, czas, który badani spędzali w ruchu, podczas dwóch tygodni lenistwa zmniejszył się z dziennych 161 minut do 36 minut. Ich dzienny czas spoczynku zwiększył się z kolei o średnio 129 minut. Ale to nie wszystko. 

W grupie aktywnych fizycznie, młodych i zdrowych osób, które postępowały zgodnie z naszym zaleceniem, po 14 dniach prowadzenia siedzącego trybu życia zauważono niewielkie, ale istotne zmniejszenie sprawności fizycznej, którym towarzyszyły zmniejszenie masy mięśniowej, ale wzrost tkanki tłuszczowej - powiedział doktor Dan Cuthbertson z Uniwersytetu w Liverpoolu, który prowadzi badania, a jego wypowiedź przytacza Telegraph.co.uk.

Naukowcy, gdy już wyciągnęli wnioski ze swoich badań stwierdzili, że wystarczą zaledwie 2 tygodnie, aby do tej pory zdrowi i wysportowani młodzi ludzie musieli liczyć z realną możliwość wystąpienia naprawdę groźnych chorób. Wśród nich nie sposób nie wymienić cukrzycy typu drugiego i chorób serca. 

Jeśli więc chcemy zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, powinniśmy zrezygnować z siedzącego trybu życia. Ruch i odpowiednia dieta naprawdę potrafią zdziałać cuda. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów