Po tej jednej rzeczy można poznać osobę nieszczęśliwą. Twierdzenie filozofa z XIX wieku dziś jest jeszcze prawdziwsze

Katarzyna Leszczyńska 19.10.2017
Ludzie nie mają czasu, żeby zastanowić się nad własnym życiem
Fotografia: pexels.com

Ten problem cały czas się pogłębia.

W dzisiejszych czasach wszyscy się dokądś spieszą. Przede wszystkim nieustannie robią kilka rzeczy na raz. Pracują, korzystają z portali społecznościowych, słuchają muzyki, idą, jedzą, oglądają telewizję. Rzadko zdarza się, że człowiek skupia się na jednej rzeczy, w dodatku nie ma kiedy wyłączyć myślenia i na spokojnie zastanowić się nad sensem swojego życia.

Zdaniem Stephena Evansa, profesora filozofii z Uniwersytetu Baylor, coraz bardziej aktualna staje się teoria Kirkegaarda z XIX wieku. Duński myśliciel twierdził, że dla człowieka charakterystyczne jest krzątanie się w życiu. Przez cały czas musi coś robić. To sprawia, że nie ma czasu na przemyślenia dotyczące teraźniejszości.

Ze wszystkich śmiesznych rzeczy najbardziej śmieszne wydaje mi się bycie zajętym – twierdził XIX-wieczny filozof.

Evans uważa, że nadmiar zajęć jest rzeczą, która odsuwa ludzi od naprawdę ważnych pytań, takich jak: kim jesteśmy i jakie jest życie. A bez odpowiedzi na te pytania, zdaniem Kirkegaarda, nie da się znaleźć celu w życiu. Bez zastanawiania się nad teraźniejszością nie można rozwijać umysłu i świadomości. Może to mieć tragiczne skutki. Nieustannie dokądś pędząc lub uciekając, ludzie przestają być obecni tu i teraz, przez co mogą przegapić swoje powołanie.

Ludzie informacje o sobie czerpią z portali społecznościowych
Fotografia: pexels.com

XIX-wieczna teoria jest coraz  bardziej aktualna

W dzisiejszych czasach jest to jeszcze bardziej aktualne. Ludzie uciekają do wirtualnej rzeczywistości. Sens życia czerpią z portali społecznościowych. Tego, co dzieje się w ich otoczeniu, dowiadują się z Facebooka i Instagrama. Gdy natomiast poczują się samotni, sięgają po seriale na Netflixie. Samych siebie postrzegają natomiast tak, jak postrzega ich społeczeństwo lub użytkownicy Internetu.

Karl Aho, który na Uniwersytecie Baylor obronił pracę doktorską z pojęcia czasu Kirkegaarda twierdzi, że nie jest to zjawiskiem charakterystycznym dla naszej epoki. Wystarczy wziąć pod uwagę, że teorie te zostały stworzone przez filozofa już w XIX wieku. Zjawisko to jedynie pogłębiło się dzięki nowościom technologicznym. Choć trudno będzie to zmienić, warto przykładać nieco większą wagę do teraźniejszości, zwolnić tempo i zastanowić się nad sensem życia.

Ludzie codziennie dokądś spieszą
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów