To zaskakujące, ale i przerażające, co się dzieje z nami, kiedy nie śpimy 8 godzin dziennie

Mateusz Patyk 12.04.2017
niewyspanie
Fotografia: East News

Przy średniej długości życia wynoszącej niespełna 79 lat (USA), sen zajmuje łącznie ponad 26 lat. Pozostały okres mija przeważnie pod znakiem chronicznego przemęczenia.

Osiem godzin. Dokładnie tyle ludzki organizm potrzebuje snu każdego dnia, bez względu na wiek czy szerokość geograficzną. Jak podaje strona PopSci.com ("Popular Science"), w najnowszych badaniach naukowcy zastanawiali się nad konsekwencjami zmniejszenia tej liczby u ochotników oraz czasem ppotrzebnym do uzyskania pełnej sprawności po okresie niewyspania. Wyniki zaskoczyły samych ekspertów.

Pierwsze tego typu eksperymenty przeprowadzono już w 1938 roku, gdy zamknięto na 32 dni studentów w jednej z najgłębszych jaskiń świata, bez dostępu do światła słonecznego. Wszyscy uczestnicy spali od ośmiu do ośmiu i pół godziny na dobę.

Kilkadziesiąt lat później, w 2003 roku, badacze snu - David Dinges i Gregory Belenky z Uniwersytetu w Pensylwanii oraz Instytutu Badań Walter Reed Army - podzielili ochotników na cztery grupy. W eksperymencie trwającym dwa tygodnie jednej z nich pozwolono na spanie osiem godzin dziennie, a pozostałym odpowiednio sześć i cztery godziny każdego dnia. Ostatniej grupie zabroniono snu przez trzy dni z rzędu.

bezsenność
Fotografia: Giphy.com

Bezsenna noc to gwóźdź do trumny

Pierwsza grupa nie wykazywała żadnych zmian dotyczących sprawności umysłowej w trakcie trwania eksperymentu. Natomiast po dziesięciu dniach śpiący po sześć godzin mieli upośledzone funkcje poznawcze w tym samym stopniu, co cierpiący na bezsenność. Osobom poświęcającym na sen cztery godzinny dziennie doprowadzenie się do tego stanu zajęło już tylko trzy dni. Po dziesięciu dniach czuły się tak, jakby nie spały przez dwa dni z rzędu.

Wnioski z badania były następujące - do osłabienia funkcji poznawczych u typowej osoby wystarczy spanie przez krótszy czas niż osiem godzin. Do wystąpienia zaburzeń może doprowadzić odjęcie od tej liczby mniej niż godziny wyrwanej ze snu.

Mało tego. Po zarwanej nocy nie da się wrócić do wyjściowego stanu w ciągu jednego dnia. Leczenie się z imprezowania do późna w piątek zajmuje organizmowi znacznie więcej czasu, niż trwa weekend. W skrócie - niedoborów snu poprzedniej nocy nie można uzupełnić śpiąc dłużej następnego dnia. Ewolucja nie przewidziała takiego rozwiązania problemów u człowieka.

Ludzie myślą, że sen jest jak bank. Można wziąć sobie z niego pożyczkę i mieć dług na koncie, a następnie spłacić to zobowiązanie w późniejszym terminie. Teraz wiemy, że to nie funkcjonuje w ten sposób. Tak naprawdę człowiek jest jedynym gatunkiem zwierząt, który świadomie pozbawia się snu - twierdzi Matthew Walker, dyrektor laboratorium snu i neuroobrazowania na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

bezsenność
Fotografia: Giphy.com

Pijany z niewyspania

Zgodnie z ustaleniami poczynionymi przez Walkera, jedynym rozwiązaniem na cieszenie się pełną sprawnością fizyczną i umysłową jest spanie przez osiem godzin bez żadnych wyjątków. Naukowcy nie wiedzą natomiast, czy ten limit musi być wykorzystany za jednym zamachem. Specjaliści badając niektóre społeczności pozbawione dostępu do elektryczności zauważyli, że niektórzy ich członkowie sypiają co prawda po sześć godzin w nocy, ale za dnia ucinają sobie kilkugodzinne drzemki.

Z całą pewnością można za to stwierdzić, że nawet pojedyncza nieprzespana noc grozi samopoczuciem tożsamym ze stanem upojenia alkoholowego. Zagrożeniem jest również brak świadomości niewyspanego na temat własnego przemęczenia. Okazuje się bowiem, że nie można "wytrenować" w sobie regularnego spania poniżej ośmiu godzin na dobę. Osoby śpiące mniej zawsze będą osiągały gorsze rezultaty w testach zdolności poznawczych od tych wypoczętych.

Przed ważnym spotkaniem, w którym trzeba wykazać się kreatywnością, warto więc położyć się do łóżka nieco wcześniej niż zwykle. Najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem. ;-)

wyspanie
Fotografia: Giphy.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów