To pierwsze dziecko na świecie bez określonej płci. Jego matka "chce, by samo powiedziało kim jest, gdy zacznie mówić"

Redakcja 04.07.2017
Dziecko
Fotografia: Pexels

Jakiej płci jest dziecko, być może dowiemy się dopiero za kilka lat. Wtedy, gdy samo o tym zadecyduje.

Kori Doty, która osiem miesięcy temu powitała na świecie swoje dziecko, nie chciała, aby lekarze w dokumentacji medycznej wpisali, jakiej jest płci. Jak twierdzi, w przyszłości jej dziecko samo zdecyduje, czy jest kobietą, czy mężczyzną. 

To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek na świecie. Matka dziecka, które urodziło się w listopadzie zeszłego roku w Kanadzie, nie wyraziła zgody na określenie jego płci. Searyl Atli, bo tak nazywa się maluch, jest więc jedynym człowiekiem na świecie, który nie ma jeszcze określonej płci. Jego matka zdecydowała się na taki krok, bo jak twierdzi, gdyby określiła jego płeć tylko na podstawie narządów płciowych, naruszyłaby jego prawa. 

Chcę wychować Searyl w taki sposób, by samo powiedziało kim jest, kiedy zacznie już mówić i będzie świadome. Traktuje je jako dziecko i próbuje dać mu miłość oraz wsparcie, aby mogło być w pełni osobą, która jest poza ograniczeniami wypływającymi z bycia chłopcem czy dziewczyną. Chcę, żeby moje dziecko miało przestrzeń do bycia osobą, którą może być - powiedziała Kori Doty w rozmowie z Cbc.ca.

Walka trwa 

Doty przyznała, że władze odmawiają jej wydania aktu urodzenia dziecka bez określonej płci, choć w zeszłym miesiącu wyrażono zgodę, aby w karcie zdrowia dziecka, w miejscu określającym płeć, napisało "U", czyli "nieokreślona" bądź "nieprzypisana". 

Kori Doty twierdzi, że na podstawie badania lekarskiego nie można jednoznacznie określić, jakiej płci jest dziecko. Jak przyznała, tak lekarze postąpili w jej przypadku i przez długi czas odczuwała tego skutki. Dziś uważa się za osobę, która nie identyfikuje się z konkretną płcią. 

Kiedy urodziłam się, lekarze popatrzyli na moje narządy płciowe i na tej podstawie założyli kim będę. Ich założenia były błędne - powiedziała Kori Dory w rozmowie z Cbc.ca.

Teraz kobieta walczy w sądzie, aby w oficjalnych urzędowych dokumentach nie została wpisana określona płeć Searyl Atli. W walce wspiera ją prawniczka barbara findlay, która prosi, aby jej imię i nazwisko zapisywane było małymi literami. 

Pierwsze efekty ich wysiłków są już widoczne. Jak podaje Cbc.ca, prowincje Ontario i Alberta zastanawiają się już nad wprowadzeniem "trzeciej płci" do aktów urodzenia. Czy to wystarczy? Niezupełnie, bo Kori Doty walczy o coś zupełnie innego - o nieokreślanie płci w ogóle. Czas pokaże, czy i w tej walce odniesienie sukces. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów