To nie złudzenie optyczne. Na Ukrainie można zrobić zakupy w "Litrze"

Mateusz Patyk 15.02.2017
"Litr" zamiast "Lidla"
Fotografia: www.youtube.com

Niemcy i Polacy są oburzeni tym, że supermarkety z ich krajów są podrabiane w innych krajach. Właściciele discountów rozkładają ręce.

Bezczelność, niezły tupet chęć szybkiego zysku, a może… poczucie humoru?

Póki co, nie wiadomo co kierowało osobą, która stworzyła łudząco podobnym do Lidla sklep na Ukrainie. Charakterystyczny szyld z przechyloną literką "i" w logo został zauważony przez grupę polskich motocyklistów. Z pozoru (i w pewnej odległości) wszystko się zgadzało, jednak zamiast niemieckiej nazwy ktoś wpadł na "kreatywny" pomysł stworzenia nowej marki mocno inspirowanej oryginałem.

O podróbce Lidla na Wschodzie poinformował serwis Businessinsider.pl. O ile w Polsce oraz na terenie Unii Europejskiej za takie nielegalne praktyki grożą kary, to poza granicami wspólnoty sytuacja się komplikuje. Popularna sieć sklepów nie prowadzi działalności na Ukrainie, jest więc pewne, że firma nie ma z tym nic wspólnego oraz nie mogła wiedzieć o podrobionym szyldzie. Prawdopodobnie będzie też miała problem z wyegzekwowaniem tam prawa.

Lidl jest obecny w 27 krajach i nie planuje w chwili obecnej ekspansji na rynek ukraiński. Narodowe spółki Lidl, w tym Lidl Polska, funkcjonują autonomicznie i są odpowiedzialne za działania spółki na terenie kraju. Przesłany materiał zostanie oczywiście poddany weryfikacji - napisała w oświadczeniu przesłanym portalowi Fakt.pl rzeczniczka Lidla w Polsce, Aleksandra Robaszkiewicz.

Sklep Litr na Ukrainie
Fotografia: www.youtube.com

Sklep Litr na Ukrainie

Tyle Biedronek, ile kropek

Nie tylko Lidl narzeka na plagę podrabianych sklepów. Portugalski gigant w branży handlowej, Jeronimo Martins, również musi przestrzegać swoich klientów przed oszustwem. Chodzi o sieć Biedronka, której fałszywe sklepy pojawiły się w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych i są szczególnie popularne wśród polonii. Wystarczy, że właściciel lokalu umieści na witrynie napis w kolorach prawdziwego discountu, a zamiast liczby pojedynczej, użyje mnogiej wersji.

Informujemy, że Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci sklepów Biedronka, nie prowadzi działalności poza granicami Polski i tym samym nie posiada swoich placówek handlowych ani w USA, ani w Wielkiej Brytanii. Zaznaczamy, że odnotowane przez nas przypadki wykorzystania identyfikacji wizualnej sieci Biedronka są każdorazowo przedmiotem analiz działu prawnego naszej firmy. W razie stwierdzenia nieuprawnionego i szkodliwego używania znaków graficznych powiązanych z naszą firmą, podejmujemy stosowne kroki - brzmi treść komunikatu biura prasowego Jeronimo Martins.

Jednak dochodziło nawet do sytuacji, gdy właściciel sklepu nawiązującego do prawdziwej sieci sam chwalił się sukcesem ze swojego wejścia "na rynek". Tak było w przypadku Grzegorza Matuszewskiego, który w 2015 roku otworzył sklep o nazwie Biedronki na Barton Street w brytyjskim mieście Gloucester. Na informacyjnym portalu lokalnej społeczności Gloucestercitizen.co.uk Polak deklarował nawet powstanie kolejnych filii.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów