To nie jest przypadek, że niektóre piosenki przywodzą na myśl konkretne wydarzenia

Martyna Kraus 06.09.2016
Słuchanie muzyki
Fotografia: Pixabay

Melodie mogą w nas uwalniać bardzo silne emocje. Nie raz odczuwamy, że niemal przenoszą nas w czasie. 

Czasami wystarczy nutka, fragment tekstu czy brzmienie gitary lub pianina, abyśmy dosłownie przenieśli się w czasie, do chwili, która nieodłącznie kojarzy nam się z tą jedną, konkretną piosenką. To niesamowite zjawisko jest bardzo popularne, ale mało kto zastanawia się nad tym, dlaczego tak się dzieje.

Jedną z osób, której problem ten nie pozwalał zasnąć jest Tiffany Jenkins, dziennikarka pracująca dla BBC. Postanowiła ona dowiedzieć się, co stoi za naszymi podświadomymi podróżami w czasie. Konsultując się z psychologami, neurologami i muzykologami zebrała wystarczającą ilość danych, żeby znaleźć odpowiedź na to nurtujące pytanie.

Neurolodzy badający mechanizmy zachodzące w mózgu już dawno udowodnili, że słowa, które najłatwiej nam zapamiętać, to te, którym towarzyszy jakaś melodia. Na długo przed nazwaniem tego zjawiska ludzie intuicyjnie zapamiętywali długie fragmenty tekstów przy dźwiękach muzyki. Wystarczy spojrzeć na antyczne sztuki teatralne czy nawet "Iliadę" lub "Odyseję" Homera. Zanim zostały one spisane, przekazywane były ustnie przy akompaniamencie śpiewu. Dzisiaj nasze umysły działają na takich samych zasadach - istnieje bezpośrednie połączenie między muzyką, a pamięcią. Jak to się jednak dzieje, że gdy słyszymy konkretną piosenkę przenosimy się w myślach do minionych wakacji na tropikalnych wyspach czy weekendu w górach? Ma to związek z pamięcią implicytną, a więc tą, która jest mimowolna.

Istnieje rodzaj pamięci, w której dane przechowywane są bezwiednie. Dzieje się to poza naszą świadomością. To, co zapamiętujemy podświadomie, ma ogromną moc – tłumaczy Robert Snyder, kompozytor z Instytutu Sztuki w Chicago.

Wspomnienia stymulowane przez muzykę często pochodzą z określonych momentów w naszym życiu. Klasyczne hity przenoszą nas do czasów licealnych, przy ckliwych, romantycznych piosenkach wspominamy śluby i wesela, szalone kawałki kojarzą nam się z pierwszymi imprezami. Wszystkie te zdarzenia były dla nas ważne, wyjątkowe, doświadczaliśmy czegoś być może po raz pierwszy i to właśnie dlatego konkretne piosenki przenoszą nas myślami w czasie.

Co ważne, od intensywności przeżyć zależeć będzie to, czy dana sytuacja skojarzy nam się z piosenką graną w tle, a wtedy nasz mózg szybko zapamięta towarzyszące zdarzeniu dźwięki, melodie albo nawet całe utwory.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów