To koniec formatu MP3. Jego twórcy uważają, że jest przestarzały i wycofują wsparcie

Mateusz Patyk 16.05.2017
ipod
Fotografia: Flickr.com/bfishadow

Wiadomość o "śmierci" kodeków MP3 wzbudziła niepokój w mediach. 

Odpowiedzialny za powstanie i czuwający nad rozwojem formatu plików muzycznych MP3 niemiecki instytut badawczy Fraunhofer ogłosił w publicznym oświadczeniu, że jest to metoda przestarzała. Jego przedstawiciele stwierdzili też, że są o wiele nowocześniejsze metody na słuchanie muzyki, takie jak korzystanie z formatów AAC. Komunikat został wydany w parze z informacją o wygaśnięciu patentu, chroniącego dzieło instytutu.

To finalny rozdział w ponad dwudziestoletniej historii świata cyfrowych utworów poddanych kompresji. Jak podaje Telegraph.co.uk, wraz z zamknięciem programu licencjonowania w Stanach Zjednoczonych, twórcy już nie będą zarabiali na tym (w dalszym ciągu) szeroko wykorzystywanym formacie. Tym samym jest to ostateczny cios zadany MP3 przez konkurencyjne i bardziej wydajne rodzaje zapisu piosenek na urządzeniach przenośnych.

Idzie nowe

Chociaż internet zadrżał na wiadomość o likwidacji popularnego standardu, nie jest to do końca zgodne z rzeczywistością. Otóż koniec patentów związanych z tym cyfrowym formatem nie oznacza jednocześnie, że nie będzie możliwe posłuchanie piosenek w sieci oraz ściągnięcie ich z rozszerzeniem MP3. Baza tytułów jest za duża, by producenci nagle przestali także oferować odtwarzacze obsługujące ten format.

Co ciekawe, następca empetrójek jest od nich tylko cztery lata młodszy. Lepszy dźwięk AAC umożliwił bezproblemowe strumieniowanie muzyki przez sieć, a co za tym idzie wykorzystanie go m.in. przez serwis YouTube, iTunes, a także Netflixa. Nim jednak format MP3 bezpowrotnie zniknie z cyfrowych kolekcji melomanów, metoda stratnej kompresji dźwięku będzie wiodła prym jeszcze długo w wyszukiwarkach torrentów oraz prywatnych pirackich kolekcjach.

słuchanie muzyki MP3
Fotografia: East News
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów