To drzewo wydziela czerwoną substancję, kiedy ktoś je uszkodzi lub zetnie

Redakcja 23.02.2017
Pterocarpus angolensis
Fotografia: East News

Dziwnie się patrzy na to drzewo, kiedy wiele osób nadużywa prawa do wycinki drzew. 

Pterocarpus angolensis to roślina pochodząca z Afryki Południowej. Znana jest także jako Mukwa, Kiaat czy Muninga. O wiele częściej słyszy się jednak nazwę krwawe drzewo

Mukwa zazwyczaj osiąga około 15 metrów wysokości i ma charakterystyczną, ciemną, chropowatą korę. Poznać można je również po żółtych kwiatach. Potoczną nazwę "krwawiącego drzewa" roślina zawdzięcza wydzielinie, która wyglądem przypomina ludzką krew. Zawsze wtedy, gdy pień lub gałąź zostaną uszkodzone, ze środka zaczyna wypływać czerwona, gęsta substancja. 

Pterocarpus angoelnsis
Fotografia: East News

Pterocarpus angoelnsis

Jedno drzewo, wiele zastosowań

Czerwona wydzielina wydobywająca się z drzewa w niektórych krajach wykorzystywana jest jako barwnik. Gdy zmiesza się go z tłuszczem zwierzęcym, można uzyskać dość popularny krem, który często wykorzystywany jest do smarowania ciała, a nawet twarzy. To jednak niejedyne zastosowanie tej substancji. Jak podaje Designyoutrust.com, niektóre ludy wierzą, że sok wypływający z drzewa ma magiczne właściwości i leczy choroby związane z krwią, głównie ze względu na swój wygląd.

Z "krwawego" drzewa wykonuje się także wysokiej jakości meble. Dobrze się w nim rzeźbi, dobrze się je klei i łączy śrubami, a co szczególnie ważne, drewno ładnie wygląda po wypolerowaniu. Podczas suszenia praktycznie nie kurczy się, a ta właściwość sprawia, że jest idealnym materiałem do budowy łodzi, kajaków i podłóg łazienkowych. 

Choć wydzielina, która wydostaje się z Pterocarpus angolensis, faktycznie niewiele ma wspólnego z krwią, być może widok "krwawiącego" drzewa dałby do myślenia wszystkim, którzy od 1 stycznia 2017 roku chętnie korzystają z prawa mówiącego, że wycinka drzew na terenach prywatnych może odbywać się niemal bez żadnej kontroli. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów