Tesco obniżyło cenę maszynek do golenia dla kobiet. To pierwszy krok w walce z „różowym podatkiem”

Katarzyna Mordalska 04.01.2017
depilacja
Fotografia: East News

Wielka Brytania walczy o wyeliminowanie dyskryminacji ze względu na wyższą cenę produktów dla kobiet. Z tzw. „różowym podatkiem” mamy do czynienia także w Polsce, a jego skala wynosi nawet ponad 100% w zależności od produktu.

The Guardian poinformował o obniżeniu cen maszynek do golenia dla kobiet w Tesco tak, by wyrównać dysproporcję w kosztach pomiędzy nimi a wariantem męskim. Okazało się bowiem, że taki sam produkt potrafił kosztować dwa razy więcej tylko dlatego, że był w… różowym kolorze. Na tę rozbieżność istnieje oczywiście inne, logiczne wytłumaczenie, które nie ma nic wspólnego z aspektem designu produktu.

W przypadku naszych maszynek do golenia z podwójnym ostrzem różnica w cenie pomiędzy wariantami związana jest z faktem, że maszynki dla mężczyzn są produkowane oraz sprzedawane w większych ilościach, a to z kolei obniża ich cenę – tłumaczy The Guardian Kari Danies, dyrektor handlowa Tesco w Wielkiej Brytanii.

Sieć Tesco już obniżyła ceny maszynek do golenia, a dyrektor Kari Daniels wyraża nadzieję, że inne sklepy pójdą w ślad za nią i doprowadzą do zniwelowania dysproporcji w kosztach. Pozostaje także liczyć na to, że po golarkach przyjdzie czas na inne produkty, gdyż dziennik The Guardian policzył, że kobiety ogólnie płacą więcej za damską linię tych samych produktów, i to średnio aż o 37%. Taką dysproporcję określa się mianem „różowego podatku” (Pink Tax). Z tym zjawiskiem mamy do czynienia także w Polsce.

Nawet 100% więcej za damskie produkty

Porównanie kilku produktów z linii dla mężczyzn i dla kobiet pozwala na wyciągnięcie wniosków, że w Polsce skala zjawiska "różowego podatku" jest naprawdę duża. Dokładnie te same, najpopularniejsze na rynku maszynki jednorazowe do golenia, kosztują 7 zł za 5 sztuk w wersji dla panów i aż 15 zł za taką samą liczbę w kolorze różowym. Produkty pochodzą z tej samej linii, mają tę samą nazwę i praktycznie niczym się między sobą nie różnią. Podane ceny pochodzą z jednej internetowej drogerii kosmetycznej.

Podobnie mają się sprawy, jeśli chodzi o żel pod prysznic znanej marki. Za męski przyjdzie panom zapłacić około 12 zł, za damski – około 10 zł. Gdzie różnica? Opakowanie męskiego kosmetyku jest... dwukrotnie większe (odpowiednio 500 i 250 ml). Porównanie produktów o tej samej objętości i tak wykazuje różnicę na korzyść panów w wysokości kilku złotych. Podobne różnice istnieją także w cenach  niektórych dezodorantów, ale prym wiodą zdecydowanie produkty do golenia. Pianka tej samej marki kosztuje nawet 19 zł za 200 ml w przypadku wersji dla kobiet i 14 zł za większy produkt dla mężczyzn (250 ml). Ceny pochodzą z popularnej drogerii internetowej. Cóż, drogo być kobietą, zwłaszcza w obliczu faktu, że w grę wchodzą nie tylko koszty zdecydowanie bogatszej w kosmetyki pielęgnacji, ale także produkty do makijażu.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów