Ten żart bawi jedynie inteligentnych ludzi. Naukowcy tłumaczą dlaczego

Anna Respondek 17.10.2017 AKTUALIZACJA: 04.12.2019
Kobiety siedzące na krawężniku
Fotografia: Pexels

Czy zaliczać się do tej grupy?

Czy poczucie humoru to domena inteligentnych ludzi? Według naukowców z Uniwersytetu w Wiedniu tak właśnie może być. Ich badania udowodniły związek między rozumieniem najtrudniejszych i absurdalnych żartów a wysokim ilorazem inteligencji. 

W analizie wzięło udział 156 dorosłych. Okazało się, że ci z nich, którzy wykazali się nieco "chorym" i "trudnym" poczuciem humoru, są bardziej inteligentni i znacznie lepiej wyedukowani. Badanie przeprowadzili neurolog i psycholog, a jego rezultaty opublikowano w magazynie "Cognitive Processing". 

Naukowcy odkryli również, że osoby z dużym poczuciem humoru są znacznie bardziej stabilne i wyluzowane. Uczestnicy mieli odpowiedzieć na pytanie, jak bardzo bawią ich obrazki namalowane przez niemieckiego artystę Uliego Steina, w których zaprezentowany jest czarny humor. 

Czarny humor często nazywany jest groteskowym, chorobliwym i wisielczym, tak naprawdę jest formą ekspresji prezentującą absurdalność współczesnego świata - powiedział jeden z naukowców jak podaje Indy100.com.

Twórca badań wyjaśnił również dlaczego ludzie lubiący czarny humor, są bardziej inteligentni.

Humor angażuje zdolności poznawcze i afektywne. Potrzebujemy ich, aby odpowiednio przetworzyć żarty - powiedział. 

A Wy, rozumiecie żarty rysownika? ;)

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów