Ten post wywołał poruszenie. "Nigdy nie używajcie suszarki do rąk". Internautka pokazała wyniki zaskakującego eksperymentu

Anna Respondek 12.02.2018
Suszarka do rąk
Fotografia: Fotolia

Post internautki udostępniono już ponad 600 tysięcy razy. Zdjęcie tego, co wyhodowano z suszarki do rąk, przeraziło internatów. 

O tym, czy powinno się używać suszarek do rąk, czy też jest to znacznie bardziej szkodliwe dla zdrowia, dyskutowano już niejeden raz. Pewna internautka postanowiła przeprowadzić eksperyment, do którego użyła szalki Petriego (naczynie laboratoryjne do hodowania bakterii - przyp.red.).

Zobacz także: Blogerka pokazała jak używać czerwonego wina do dbania o cerę. Efekty zaskakują

Wykładowca postanowił poprosić studentów, aby ci na trzy minuty otworzyli szalkę i zobaczyli co zdołają w niej wyhodować. Nicole Ward, mieszkanka Kalifornii, postanowiła do eksperymentu wykorzystać suszarkę do rąk. Postawiła pod nią szalkę i odczekała wyznaczoną ilość czasu. To, co pojawiło się w naczyniu, przeszło jej najśmielsze oczekiwania. Szalka była pełna bakterii i grzybów.

Gotowi? To własnie wyrosło w szalce Petriego jedynie po kilku dniach. Postawiłam otwarte naczynie pod suszarką do rąk w publicznej toalecie tylko na trzy minuty. Nigdy nie suszcie rąk pod tym urządzeniem. Te bakterie i patogeny osiadają na waszych rękach, a wy myślicie, że ręce są czyste - napisała. 

Post udostępniło ponad pół miliona osób. Pojawiło się także wiele komentarzy od internautów, którzy stwierdzili, że już nigdy nie skorzystają z tego urządzenia. 

Czy warto suszyć ręce suszarką?
Fotografia: Facebook/Nichole Ward

Czy suszenie rąk suszarką jest zdrowe?

Sprawą zainteresowały się zagraniczne media. "The New York Times" postanowił zgłębić ten temat i wyjaśnić, czy faktycznie bakterie, które znajdują się w urządzeniu, mogą szkodzić zdrowiu. 

Naukowcy, którzy zabrali głos w tej kwestii wciąż nie mogą dojść do porozumienia. Część z nich uważa, że ciepłe powietrze zabija bakterie, inni, że suszarki przenoszą mikroby z pozostałych przedmiotów znajdujących się w łazience. Producenci suszarek wykorzystanych w eksperymencie zapewnili, że w ich urządzeniach zamontowane są filtry, które mają wyłapywać bakterie. 

Wyniki badań dotyczące używania suszarek do rąk wciąż są sporne. Eksperymenty ufundowane przez producentów suszarek pokazują, że ręczniki papierowe są znacznie bardziej niehigieniczne. Te ufundowana przez producentów ręczników, pokazują, że jest na odwrót. 

Zobacz także: Dziewczyna przez dwa tygodnie nie myła włosów. W sieci pokazała efekty eksperymentu

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów