Ten alkohol działa przeciwbólowo lepiej niż paracetamol

Magdalena Barszczak 21.05.2018
alkohol
Fotografia: Shutterstock.com

Eksperci zalecają jednak, aby zachować umiar.

Głowa boli tak, jakby zaraz miała eksplodować, a żołądek masz ściśnięty na supeł. Brzmi znajomo? W przypadku kaca jedną z najczęstszych porad jest sięgnięcie po środek przeciwbólowy. Według nowych badań wystarczy... piwo. Zresztą, eksperci sądzą, że to środek skuteczny w uśmierzaniu bólu każdego rodzaju.

Zobacz także: To najmodniejszy drink tego lata! Dzięki niemu nie będziesz mieć kaca

Piwo działa lepiej niż paracetamol

Badania powtarzano 18 razy z rzędu. Naukowcy z Uniwersytetu w Greenwich ustalili, że wypicie około pół litra złotego trunku pomaga uśmierzyć ból o około 1/4.

Nie jest do końca jasne, czy chodzi o to, że alkohol blokuje receptory w mózgu odpowiedzialne za odczuwanie bólu, czy - że przez swoje działanie rozluźniające powoduje, że zapominamy o problemie. Faktem jest, że działa.

Piwo ma właściwości podobne do leków opioidowych takich jak kodeina, która jest dużo korzystniejsza niż paracetamol - mówił kierujący badaniami na londyńskiej uczelni Trevor Thompson.

Mimo że naukowcy do badań podchodzą bardzo optymistycznie, alkohol raczej nie będzie stosowany w nowej roli. Zwiększałoby to ryzyko uzależnień. Warto pamiętać, jaka jest bezpieczna dawka alkoholu określona przez Światową Organizację Zdrowia. Porcja standardowa, czyli 10 g czystego alkoholu jest zawarta w: 250 ml piwa o mocy 5%, 100 ml wina o mocy 12%, 75 ml napojów alkoholowych o mocy 18% czy 30 ml wódki o mocy 40%.

Zobacz także: Alkohol ma pozytywny wpływ na związek

Z tych przyzwyczajeń Meghan Markle będzie musiała zrezygnować po ślubie z Harrym:

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów