Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą inne. Może to lekkomyślność, a może żyje się coraz lepiej

Redakcja 23.11.2016
Centrum handlowe
Fotografia: East News

Polacy w 2016 roku planują wydać więcej pieniędzy niż w roku ubiegłym. 

Już niedługo Polaków czekają spore wydatki. Jak powszechnie wiadomo, przedświąteczna gorączka sprawia, że w naszych portfelach jest znacznie mniej pieniędzy niż zwykle. Wydajemy na jedzenie, dekoracje, i przede wszystkim na prezenty. A kiedy po świątecznym szaleństwie nie ma już śladu, trudno nam uwierzyć, że znowu tyle wydaliśmy. 

Święta Bożego Narodzenia kosztują - to fakt. W tym roku wydamy na nie wyjątkowo dużo pieniędzy. Jak informuje "Gazeta Polska Codziennie", która powołuje się na wyniki sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych, statystyczna polska rodzina chce w tym roku wydać 1,5 tysiąca złotych, czyli o 100 złotych więcej niż rok temu. Co oznacza, że przed najbliższymi świętami 13,5 miliona polskich rodzin wyda łącznie 20,1 mld złotych, a więc o 1,6 mld złotych więcej niż w 2015 roku. 

Jeszcze wyższa jest planowana kwota wydatków na gospodarstwo domowe deklarowana przez respondentów korzystających z rządowego programu 500+. W tej grupie wynosi 1715 złotych, czyli więcej niż ogólnopolska średnia. Musimy jednak brać pod uwagę to, że są to rodziny liczniejsze niż przeciętna dla gospodarstwa domowego, wynosząca 2,8 osoby w rodzinie - powiedział Marcin Duma, prezes IBRIS w rozmowie z Gpcodziennie.pl. 

Czy to oznacza, że w kwestii finansów jesteśmy lekkomyślni? Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowym w 2015 roku przeprowadziła badania, z których wynika, że Polacy nie myślą długoterminowo. Wydatki z półrocznym wyprzedzeniem planuje tylko co czwarty Polak, a ponad połowa badanych każdego miesiąca wydaje wszystko to, co zarobi. Choć większe wydatki związane na przykład ze świętami można wcześniej przewidzieć i zaplanować, wydaje się, że Polacy nie są na to finansowo gotowi. 

A może fakt, że w tym roku na święta wydamy więcej pieniędzy nie jest związany z naszą lekkomyślnością? Może po prostu Polakom żyje się lepiej? Na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi niestety nie ma. Bo jak podaje Tvn24bis.pl, z badania instytutu PBS wynika z kolei, że na tegoroczne święta zamierzamy wydać średnio tylko 722 złotych, czyli o 100 złotych mniej niż w ubiegłym roku. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów