Typy przyjaciół, których należy unikać. Sprawdźcie, czy nie jesteście w toksycznej relacji

Katarzyna Leszczyńska 18.10.2017
Niektórzy przyjaciele są toksyczni
Fotografia: pexels.com

Lepiej zrezygnować z takiej relacji.

W przyjaźni, jak we wszystkim innym w życiu, każde zachowanie powinno być wyważone. Każdy potrzebuje dobrej rady, pomocnej dłoni i wsparcia w trudnych chwilach, ale również możliwości podzielenia się radościami. Przyjaciele są najbliższymi ludźmi w naszym życiu, tuż obok rodziny. Okazuje się jednak, że nie każdy z nich jest dla nas dobry. Są przyjaciele toksyczni, którzy manipulują, kopią pod nami dołki i zanim się obejrzymy wykorzystują nas. Portal Cosmopolitan.pl przygotował listę tych, którzy nie wpływają na nas dobrze.

Przyjaciel zbawiciel

Zawsze służy dobrą radą, nawet wtedy, gdy jej nie potrzebujemy. Stara się zastąpić nam matkę lub ojca. Nieustannie wie, co jest dla nas najlepsze i organizuje nasze życie. Takie matkowanie może skończyć się nawet karą. Po co nam przyjaciel, który próbuje nam zastąpić rodziców, skoro jednych już mamy?

Przyjaciel egoista

Jemu jest zawsze gorzej. Rzucił cię partner? On zawsze pokaże ci, że to jego dzień był najgorszy. Nawet jeżeli tylko złamał paznokieć. Egoista zawsze przyjdzie cię wspierać, jednak tylko po to, żeby przy okazji porozmawiać o sobie. Bo to jego uczucia są najważniejsze.

Niektórzy przyjaciele nami manipulują
Fotografia: pexels.com

Przyjaciel ofiara losu

U niego zawsze dzieje się coś złego. Każde spotkanie kończy się tym, że musisz mu pomagać. Jak nie dobrą radą, to np. podlaniem kwiatków. Nieustannie wykorzystuje cię do zrobienia czegoś dla niego. Być może podświadomie, ale zawsze się z kimś rozstaje, ciężko choruje, albo musi pilnie wyjechać.

Przyjaciel ideolog

Za każdym razem ma nową ideologię. Raz jest wegetarianinem, a za chwilę przywiązuje się do drzewa w obronie puszczy. Najgorsze jest to, że wszystkich wokół próbuje namówić do tego samego, a przede wszystkim ciebie – swojego najlepszego przyjaciela. Dobrze przy tego typu osobie być asertywnym i nie dać się przekonać do każdej nowej ideologii, o której za tydzień zapewne już nikt nie będzie pamiętać.

Przyjaciel zawistny

Nie wiem, czy można w przypadku tych wszystkich typów stwierdzić, że któryś jest najgorszy. Jeśli jednak tak, to chyba ten. Przyjaciel zawistny nie będzie w kółko się kłócił, ale będzie nam wszystkiego zazdrościł. Za każdym razem będzie chciał osiągnąć to samo co my i w większości przypadków zapewne mu się uda. Problem w tym, że może się wówczas okazać, że wcale tego nie chciał, a za wszystko odpowiedzialni jesteśmy oczywiście my. 

Nie każda przyjaźń jest dobra
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów