Tego pocałunku zazdrościł jej cały świat. Zmarła bohaterka kultowego zdjęcia

Redakcja 12.09.2016
Greta Friedman nie żyje
Fotografia: Alfred Eisenstaedt

Greta Friedman przez lata była znana jako ta, która doświadczyła najpiękniejszego pocałunku w historii.

14 sierpnia 1945 roku w dniu, w którym Amerykanie dowiedzieli się o kapitulacji Japonii, na nowojorskim Times Square marynarz George Mendonsa ze szczęścia pocałował nieznaną sobie pielęgniarkę - Gretę. Zdjęcie wykonane przez Alfreda Eisenstaedta zyskało międzynarodową sławę, która nie przemija. Dziś tysiące turystów będąc w Nowym Jorku odgrywa tę scenę pocałunku pod kolorowym pomnikiem, a zdjęcie można kupić w formie plakatu, który jest tak popularny jak ten z Marilyn Monroe w filmie "Słomiany Wdowiec" albo Audrey Hepburn w "Śniadaniu u Tiffany’ego". 

Greta Friedman, sławna i jednocześnie nikomu nieznana kobieta, zmarła w wieku 92 lat 8 września 2016 roku. Przez ostatnie lata cierpiała na wiele schorzeń związanych z podeszłym wiekiem, w tym na zapalenie płuc. Jej syn Joshua Friedman, powiedział w rozmowie z Nbcnews.com, że kobieta zostanie pochowana na cmentarzu Arlington w Wirginii, tuż przy swoim następnym mężu, Mischy Elliocie Friedmanie. 

Times Square
Fotografia: East News

Być jak Greta

Jak podaje "The Guardian", w 2012 roku Greta miała powiedzieć, że nie widziała fotografa, więc jej pocałunek z Mendonsą był w pełni spontaniczny i niepozowany. Po wszystkim kobieta i mężczyzna rozeszli się każde w swoją stronę. Zdjęcie wykonane przez Eisenstaedta przez kolejny tydzień widniało na okładce magazynu "Life", po czym przeszło do kanonu światowej fotografii. W swojej autobiografii fotoreporter wspomina, że gdyby Greta była ubrana w ciemny strój, nie zwróciłby uwagi na jej pocałunek z marynarzem, zaciekawił go jednak kontrast uniformu i fartucha. 

Mendonsa i Friedman nigdy nie byli parą, co więcej, przed pocałunkiem mężczyzna przechadzał się po Times Square ze swoją narzeczoną Ritą. Jednak kiedy dowiedział się o kapitulacji Japonii, nie mógł powstrzymać swojej euforii i pocałował kilka napotkanych dziewcząt. Poszukiwania pary ze zdjęcia trwały latami, w tak zwanym międzyczasie do mediów zgłaszały się kobiety, które twierdziły, że to one są bohaterkami fotografii. Kiedy tożsamość całujących przestała być już tajemnicą, Greta Friedman i George Mendonsa udzielali wywiadów i wypowiedzi do kolejnych publikacji na temat kultowego zdjęcia. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów