Te zdjęcia pokazują produkcję najdroższego francuskiego przysmaku. Przykry widok

Redakcja 12.09.2016
Produkcja foie gra
Fotografia: East News

Kiedyś francuskie wątróbki uznawane były za jeden z najszlachetniejszych przysmaków świata. Teraz są synonimem okrucieństwa.

Foie gras, czyli pasztet strasburski, można jeść na kilka sposobów. Na ciepło, na zimno, smażone na gęsim tłuszczu, w formie "apetycznego" pasztetu. Te kacze lub gęsie wątróbki rozpływają się w ustach, kuszą aromatem, dla amatorów mięsa są jednym z najbardziej pożądanych przysmaków.

Kiedyś Francja słynęła z produkcji tego dania, ale od kiedy świat dowiedział się, jak ten proces wygląda w praktyce i że wiąże się z niewyobrażalnym cierpieniem ptaków, foie gras jeść po prostu nie wypada. Niestety, ta tradycja jest we francuskiej kuchni tak silna, że proceder znęcania się nad ptakami wciąż jest tam powszechny. Zapotrzebowanie na przerośnięte wątróbki jest w dalszym ciągu duże. Szczególny wzrost popytu można zaobserwować przed świętami Bożego Narodzenia, a foie gras można w tym kontekście porównać do polskich karpi duszących się w ciasnym akwarium.

Aby wątroba kacza lub gęsia nadawała się do produkcji pasztetu musi być dziesięciokrotnie powiększona. Na co najmniej miesiąc przed ubojem, młode ptaki, zamknięte w ciasnych klatkach, karmione są zwykle zmieloną kukurydzą z tłuszczem - za pośrednictwem sondy. Kaczki dwa razy dziennie, a gęsi nawet cztery razy dziennie przyjmują nawet dwa kilogramy paszy. Jak wiadomo, nikt nie zwraca uwagi na to, czy ptaki są najedzone. Ostatecznie liczy się tylko to, że odpowiednio szybko przetrawiły kolejną porcję pokarmu.

Na szczęście produkcja pasztetu strasburskiego w Polsce od 16 lat jest zakazana. Francja wytwarza prawie 80% foie gras na świecie - około 18 tysięcy ton rocznie. Pozostałe kraje, które przykładają się do cierpienia ptaków to Węgry, Bułgaria, Hiszpania i Chiny. 

Tak się naprawdę produkuje foie gras

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów