6 kosmetycznych chemikaliów dodawanych do fast foodów. Trzymaj się od nich z daleka!

Martyna Wojciechowska 22.06.2018
Fast food
Fotografia: Shutterstock

Tego się nie spodziewaliśmy…

Mówi się, że fast foody to zło w czystej postaci i jest w tym twierdzeniu sporo racji. Okazuje się, że m.in. hamburgery, cola i sosy dodawane do jedzenia zawierają mnóstwo trujących składników, które znajdziemy w kosmetykach codziennego użytku.

Zobacz także: Pizza, która najczęściej zamawiasz, może świadczyć o twoim charakterze

Lista składników kosmetyków, które znajdziesz w fast foodach

  • Sodium Stearoyl Lactylate (stearoilomleczan sodu E 481) zawarty jest w większości kosmetyków myjących. Znajdziemy go w bułkach od hamburgerów czy hot dogów. Stearoilomleczan sodu działa jak odżywka do ciasta. Poprawia jego sprężystość i konsystencję.
  • Calcium Disodium EDTA (sól sodowo-wapniowa kwasu wersenowego) to składnik odżywek do włosów i produktów do pielęgnacji skóry. Odpowiedzialny jest za stabilizacje konsystencji kosmetyków. Co ciekawe, znajdziemy go też w sosach, dipach i dressingach. Jego zadaniem jest wzmocnienie smaku i zapachu potraw.
  • Glicyryzynian amonu to składnik perfum, kosmetyków do makijażu, pielęgnacji włosów i pielęgnacji skóry, produktów do golenia, do opalania i higieny intymnej. Można też go znaleźć w sosach dodawanych do burgerów. Dzięki niemu smak jedzenia jest bardziej wyrazisty.
  • Fosforan disodowy (E 339) znajdziemy w płynach do płukania ust i w tuszach do rzęs. Pełni kilka ról - jest emulgatorem, przeciwutleniaczem, stabilizatorem i regulatorem kwasowości. Pewnie zdziwi was fakt, że zawarty jest też w słodkich napojach typu cola, a także w serach i w mrożonych deserach, np. lodach.
  • Glikol propylenowy to składnik m.in. szamponów, płynów do płukania ust, środków do dezynfekcji rąk. Możemy znaleźć go w marynatach do mięs. Jego zadaniem jest wzmocnienie smaku.
  • Nadtlenek benzoilu obecny jest w kremach antytrądzikowych. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwłojotokowo. Stosowany jest też jako środek do wybielania mąki.

Po przeczytaniu powyższej listy straciłeś ochotę na ulubionego burgera czy colę? Nie jesteś jedyny...

Autor: Martyna Wojciechowska

Żródło: odkrywamyzakryte.com

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów